Karel Štěch

(1908-1982)

studium grafiky u prof. Z. Kratochvíla na UMPRUM v Praze, žák prof. F. T. Šimona na AVU, člen SČUG Hollar, Sdružení jihočeských výtvarníků; malíř, grafik, ilustrátor; absolvoval řadu studijních cest po celé Evropě; věnoval se volné, drobné a užité grafice, typografii, plakátové tvorbě, ilustraci (P. Bezruč, K. H. Mácha, L. Stehlík, K. J. Erben); rané práce jsou poznamenány sociálními otázkami a sociální problematika jeho dílo pak již neopustila (Flašinetář, Pradlena), i když se ve 30. letech expresivně vyjadřoval k válečné hrozbě (cykly dřevorytů 1938 Hlad, Válka hrozí; 1939 Vystěhovalci) a později reagoval na osvobození; po 1945 převažuje zájem o zachycení krásy jihočeské krajiny (Jihočeské kostely, Velhartice, 1972 cyklus Jihočeské hrady a zámky); významné téma představovala také česká historie (1956 Husitský cyklus, 1959 Česká přísloví); nejužívanější vyjadřovací technikou mu byl dřevoryt a dřevořez; zastoupen ve sbírkách NG v Praze, AJG v Hluboké nad Vltavou, Jihočeské galerie v Českých Budějovicích, GU v Karlových Varech a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

  • Karel Štěch

    (1908-1982)

    B. Němcová: Pohádka o chudých sirotcích a o anděli

    Položka č.: 800

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 29. 11. 2019 08:07

    bibliofilie, 4 čb. dřevoryty (první ve frontispisu signovaný) K. Štěch, vyd. členové Družstevní práce, České Budějovice, 1940, ex. 183/200 na pérolehkém papíru, listy svázané nití v obálce, velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, studium grafiky u prof. Z. Kratochvíla na UMPRUM v Praze, žák prof. …

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

  • Karel Štěch

    (1908-1982)

    Zlatá ulička

    Položka č.: 1388

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Plánované ukončení: 29. 11. 2019 17:55

    lept, 32,8 x 24,5 cm, sign. PD K. Štěch, č. 13/100, lehce zažloutlý papír, studium grafiky u prof. Z. Kratochvíla na UMPRUM v Praze, žák prof. F. T. Šimona na AVU, člen SČUG Hollar, Sdružení jihočeských výtvarníků

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)