Josef Váchal

(1884-1969)

žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon; český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník; jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření, na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem, spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje; v roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války silně zasáhla do tvorby, zejména nedlouho po válce; Váchal se zaměřoval zejména na grafické práce, snažil se však v grafice hledat a formovat nové velice originální postupy, vytvářel vlastní knihy, které nesly podobu uměleckého rukodělného artefaktu, umísťoval do těchto knih četné ilustrace dřevorytem, knihy sám sázel, vázal a tiskl, a to jen ve velmi omezeném nákladu několika kusů, takto vzniklé knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století; po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevuje; Váchalův život v zapomnění nezvrátila ani krátká změna atmosféry ve společnosti roku 1968, Váchal byl oceněn titulem národní umělec a krátce potom umírá; rozsah a význam jeho díla mohl být znovuobjeven až po roce 1989; 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal Váchal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana, interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala (internet - Wikipedie)

SEZNAM AUTORŮ

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Dřevoryty k Mystikům a vizionářům

    Položka č.: 8

    Vyvolávací cena: 19.000 CZK (760 €)

    Plánované ukončení: 27. 01. 2020 15:07

    5x dřevoryt, 1911-13, vše 21 x 21 cm, vše značeno razítkem JV, sign. v tiráži JVáchal, obsahuje listy: Strom života, Agrippa Cornelius, Jakub Boehme, Angelus Silesius a Kateřina Emerichová, vydal M. Beznoska, Praha II pravděpodobně ve 20. letech, lehce zažloutlý papír, na papíře drobné skvrnky, žák …

    Aktuální cena: 19.000 CZK (760 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    A. Macek - Dvě povídky

    Položka č.: 58

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 27. 01. 2020 15:57

    bibliofilie, 20 x 15,5 cm, 3x dřevoryt J. Váchal, vyd. Marie Kliková, Praha, 1911, pův. kart. vazba, nestr. , lehce opotřebený stav, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Autoportrét (Dynamit)

    Položka č.: 242054

    Vyvolávací cena: 7.500 CZK (300 €)

    Plánované ukončení: 22. 01. 2020 18:32

    dřevoryt, 1921, 14,5 x 11,5 cm, sign. LD J. Váchal, rám, autorem díla je významný český solitérní autor, který se proslavil jako grafik, kreslíř, tvůrce originálních bibliofilií, spisovatel a svérázný myslitel. Vyučil se knihvazačem, absolvoval soukromou školu A. Kalvody a grafickou školu A. Herver…

    Aktuální cena: 8.000 CZK (320 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

    Odhadní cena: 15 000 - 20 000 Kč CZK

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. Karel Procházka

    Položka č.: 234859

    Vyvolávací cena: 560 CZK (23 €)

    Plánované ukončení: 04. 02. 2020 19:22

    dřevoryt, 1924, 9,8 x 9,5 cm, zažloutlý papír, vzadu nalepen zbytek papírové lepenky, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 660 CZK (27 €)

    Poslední dražitel: ID7**6 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. K. Procházka

    Položka č.: 234861

    Vyvolávací cena: 560 CZK (23 €)

    Plánované ukončení: 04. 02. 2020 19:24

    dřevoryt, 1924, 9,5 x 5,7 cm, lehce zažloutlý papír, vzadu nalepen zbytek papírové lepenky, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 560 CZK (23 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    U kotle

    Položka č.: 242431

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 06. 02. 2020 23:58

    dřevoryt, novější otisk z původní matrice, 8 x 8,8 cm, na levém okraji (mimo tisk) je hnědá tečka, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Soudci

    Položka č.: 242432

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 07. 02. 2020 00:00

    dřevoryt, pravděpodobně novější otisk z původní matrice, 8,2 x 7 cm, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex Libris Ing. Ot. Hradečný

    Položka č.: 235981

    Vyvolávací cena: 650 CZK (26 €)

    Plánované ukončení: 13. 02. 2020 14:13

    dřevoryt, 1936, 12,1 x 8 cm, LD značeno ve štočku JV., Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 650 CZK (26 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex Libris Jitka Měřičková

    Položka č.: 235982

    Vyvolávací cena: 450 CZK (18 €)

    Plánované ukončení: 13. 02. 2020 14:14

    dřevoryt, 1950, 11,9 x 6,3 cm, PD značeno ve štočku JV., Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 450 CZK (18 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Máňa Jančáková

    Položka č.: 242205

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:11

    barevný dřevoryt, 1936, 10,6 x 10,5 cm, sign. PD JVáchal 36, na papíře drobné skvrnky, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. Ing. St. a J. Novákovi

    Položka č.: 242206

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (72 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:12

    barevný dřevoryt, 1936, 13 x 8,8 cm, sign. PD JVáchal, autorský tisk, na papíře skvrny, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Ing. Ot. Hradečný

    Položka č.: 242207

    Vyvolávací cena: 1.600 CZK (64 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:13

    barevný dřevoryt, 1936, 12 x 8 cm, sign. PD JVáchal 1936, autorský tisk, na papíře skvrny, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.600 CZK (64 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris F. Dvořáčková

    Položka č.: 242208

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:14

    barevný dřevoryt, 1936, 6,8 x 5 cm, sign. PD JVáchal 1936, autorský tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Jaroslava Svobody

    Položka č.: 242209

    Vyvolávací cena: 2.200 CZK (88 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:15

    barevný dřevoryt, 1939, 15 x 12,1 cm, sign. PD J. Váchal 39, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.200 CZK (88 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Ing. F. M. Klicman

    Položka č.: 242210

    Vyvolávací cena: 2.300 CZK (92 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:16

    barevný dřevoryt, 1941, 14,2 x 6,9 cm, sign. PD J. Váchal 41, autorský tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.300 CZK (92 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. Jan Bartoš

    Položka č.: 242211

    Vyvolávací cena: 2.200 CZK (88 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:17

    barevný dřevoryt, 1941, 15,1 x 9,7 cm, sign. PD JVáchal 41, při okrajích lehce zašpiňený papír, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.200 CZK (88 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Jiří Havelka

    Položka č.: 242212

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:18

    barevný dřevoryt, 1947, 11,8 x 8,6 cm, sign. PD Váchal, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Jaroslav Forman

    Položka č.: 242213

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:19

    barevný dřevoryt, 1947, 9 x 8,3 cm, sign. PD J. Váchal 47, při okrajích potrhané, mimo tisk, lehce zašpiněný papír, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Josef Jiřička

    Položka č.: 242214

    Vyvolávací cena: 1.600 CZK (64 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:20

    barevný dřevoryt, 1949, 11,8 x 8,6 cm, sign. PD J.Váchal 49, na papíře drobné skvrnky, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.600 CZK (64 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Jos. Jiřička

    Položka č.: 242215

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (140 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:21

    barevný dřevoryt, 1949, 19,8 x 16,4 cm, sign. PD 1949. J. Váchal, na papíře drobné skvrnky, při okrajích lehce pokrčený papír, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 3.500 CZK (140 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris

    Položka č.: 242216

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:22

    barevný dřevoryt, 1950, 15,5 x 13 cm, sign. PD J.Váchal 50, lehce zašpiněný papír, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.500 CZK (100 €)

    Poslední dražitel: ID8**4 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Non sunt seria (Ex libris G. Mantero)

    Položka č.: 242217

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (120 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:23

    barevný dřevoryt, 1950, 16,3 x 15,5 cm, sign. PD J.Váchal 50, na papíře skvrny, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 3.000 CZK (120 €)

    Poslední dražitel: ID1**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Ladislav Hodný

    Položka č.: 242218

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (72 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:24

    barevný dřevoryt, 1951, 12 x 8,6 cm, sign. PD J.Váchal 51, při okrajích potrháno, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Jaroslav Forman

    Položka č.: 242219

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:25

    barevný dřevoryt, 8,9 x 8,2 cm, sign. PD JVáchal, při okrajích pomačkaný papír, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Ctibor Šťastný

    Položka č.: 242220

    Vyvolávací cena: 1.400 CZK (56 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:26

    barevný dřevoryt, 10,6 x 10,4 cm, sign. PD JVáchal, autorský tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.400 CZK (56 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Milan Dvořáček

    Položka č.: 242221

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (76 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:27

    barevný dřevoryt, 15,3 x 11,6 cm, sign. PD J. Váchal, autorský tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.900 CZK (76 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ruce

    Položka č.: 242222

    Vyvolávací cena: 25.000 CZK (1.000 €)

    Plánované ukončení: 20. 02. 2020 19:28

    13 x barevný dřevoryt, 35,8 x 25,5 cm, Třináct barevných dřevorytů k veršům Otokara Březiny, Praha MCMXLIII, místy po okrajích přehnutý papír, papírová úvodní obálka na hřbetu roztržena, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 25.000 CZK (1.000 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook