Kostel v Kolči (ústecký kraj)

akvarel, tužka, papír, 11 x 15 cm, sign. PD nečitelně, rám, LD popsáno: Český Újezd Laurenzi - Kostel; Koleč (Kolcz) - ves se nalézala v katastru obce Český Újezd, byla založena po roce 1169 s farním kostelem sv. Vavřince. Kostel stál na návrší mezi Hrbovicemi a Českým Újezdem, byl postaven na místě kostela zmiňovaného již 1352. Presbytář byl z konce 15. století. Loď s věží nechal postavit 1616 - 18 Petr Kölbel z Geisingu. Barokní oltář sv. Vavřince byl 1864 nahrazen novým se znakem Kolowratů. Oltář s kazatelnou z roku 1660 a další vnitřní zařízení se nedochovalo. Zvon z roku 1533 s českým nápisem Újezd byl 1917 sejmut, ale uschován a později zavěšen v kostele sv. Havla v Chlumci. Sedm kamenných náhrobníků Kölblů z Předlic bylo po likvidaci kostela přemístěno do zamýšleného lapidária u kostela sv. Václava ve Valtířově, stejně tak oba kostelní portály. Kostel byl renovován 1864, naposledy 1932. Pro plánovanou ale neuskutečněnou těžbu uhlí byl i s budovou pro kostelníka zbořen 1966. Trosky je možno vidět vlevo od nové silnice na Český Újezd.

ID: 1179

Vyvolávací cena: 1 CZK (1 €)

DRAŽBA UKONČENA: 06. 05. 2019 11:45

Aktuální cena: 102 CZK (5 €)