Oscar Domínguez (1906-1957)

Hlava dívky

olej, plátno, 1945, 34,5 x 19 cm, sign. DU Domínguez 45, rám, Španělský malíř Oscar Domínguez se narodil v roce 1906 v městečku San Cristóbal de La Laguna na ostrově Tenerife. V jednadvaceti letech odešel do Paříže, kde pracoval pro svého otce a po práci navštěvoval kabarety, kde hledal inspiraci pro svá první díla, která maloval při studiu večerní umělecké školy. Od 30. let se Oscar Domínquez stýkal se surrealisty, především s André Bretonem a Paulem Éluardem. V roce 1933 se zúčastnil slavné surrealistické výstavy v Kodani a v roce 1936 v Londýně, po válce vystavoval na proslulé výstavě španělských a francouzských malířů i v pražské výstavní síni Mánes. Právě z této doby pochází nabízená položka, již její první majitel koupil u příležitosti zmíněné výstavní prezentace. Zobrazuje ženský portrét v Domínquezově typickém stylu kombinujícím kubistické a surrealistické principy ve zjednodušené a barevně jednotné, tlumené formě. Malba vyniká svým minimalistickým projevem, v němž však autor i přes naprostou lapidárnost předkládá jasný výraz, umělecky přesvědčivou jistotu a nezpochybnitelnou řemeslnou zručnost. Dílo patří mezi nečetné položky pohybující se na českém trhu, a tak je jedinečnou a spolehlivou investicí do tvorby významného představitele evropského umění 20. století. Sběratelsky unikátní malba významného umělce picassovské generace v původní autorské adjustaci z Domínguezova pobytu v Československu v r. 1945. Přiložen posudek PhDr. Jaromíra Zeminy

Provenience: sbírka Bloudek, Brno, galerie Kodl (aukce 2006), soukromá sbírka Praha

ID: 15 (V)

Vyvolávací cena: 470.000 CZK (18.800 €)

DRAŽBA UKONČENA: 15. 11. 2018 16:14

Aktuální cena: 470.000 CZK (18.800 €)