Kamil Lhoták (1912-1990)

Horská krajina se stanem a míčem

olej, plátno, 1958, 55 x 55 cm, rám, dílo významného českého malíře, grafika a ilustrátora, člena Skupiny 42, jenž patří mezi nejznámější osobnosti českého umění II. poloviny 20. století. Originalita Lhotákovy osobitě poetické malby je založena na básnickém pohledu. Věrná vyobrazení technických předmětů, které jsou často zasazeny do kontrastně snového rázu prostředí, jsou pro autora typickým námětem. Právě technický pokrok byl v Lhotákově tvorbě hlavním inspirativním zdrojem. Osobitý byl i Lhotákův přístup k malování krajiny, nemaloval v plenéru, ale své dojmy si zaznamenával a zpracovával je později. "Dívám se tak dlouho, až mám dojem v sobě," zdůrazňoval

Provenience: Dílo pochází ze sbírky MUDr. Jiřího Presla, významného pražského gynekologa, který působil v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí a byl přítelem Kamila Lhoták, Jana Zrzavého a Františka Dvořáka, historika umění

Literatura: uvedeno v soupise díla Kamila Lhotáka pod č. 1051/13

člen Umělecké besedy, SČUG Hollar, Skupiny 42

ID: 18 (V)

Vyvolávací cena: 2.100.000 CZK (84.000 €)

DRAŽBA UKONČENA: 15. 11. 2018 16:17

Aktuální cena: 2.100.000 CZK (84.000 €)