František Kaván (1866-1941)

Stromy na horizontu

olej, plátno, karton, kolem r. 1905, 13 x 15 cm, sign. PD Kaván, rám, přiložen posudek PhDr. Mgr. Michaela Zachaře, citujeme z něj: "Jde o originální krajinomalbu Františka Kavána, předního Mařákova žáka, z jeho ranější tvorby. Na podzim roku 1904 se přestěhoval ze Železnice u Jičína do vsi Vítanov u Hlinska a tam setrval do sklonku léta 1906, kdy zamířil k Lomnici nad Popelkou. Tomuto krátkému období říkáme tzv. "první Vítanov" a je ještě jakýmsi dozněním železnického období, kdy maloval s oblibou a přesvědčivě malé obrázky, v nichž takzvaně svými slovy "chytal nálady" přímo v plenéru. (...) Obrázek zachycuje krátkými štětcovými tahy lapidární formou rovinatou krajinu u Pardubic, přičemž malba je vlastně osobitou paralelou drobným obrazům Antonína Slavíčka, vznikajícím současně na Vysočině nebo v Praze"

žák prof. J. Mařáka na AVU v Praze, člen Umělecké besedy, SVU Mánes, Jednoty umělců výtvarných v Praze ad.

ID: 5 (V)

Vyvolávací cena: 28.000 CZK (1.120 €)

DRAŽBA UKONČENA: 15. 11. 2018 16:04

Aktuální cena: 28.000 CZK (1.120 €)