Otakar Nejedlý (1883-1957)

olej, plátno, 40 x 48 cm, sign. LD Ot. Nejedlý, rám, osobnost Otakara Nejedlého je na české výtvarné scéně spojována hned s několika významnými uměleckými proudy. Jako první to je Mařákova škola s vlivy impresionismu a malování v plenéru společně s přítelem Antonínem Slavíčkem. Poté vlivy kubismu a neoklasicismu, které oba ovlivnily Nejedlého tvorbu na počátku století. Během války zpodobňoval bojiště českých legií a vrátil se ke krajině. Ta se stala zdrojem pro jeho vlastenecké umění. Otakar Nejedlý byl často nazýván malířem-krajinářem Středomoří i Čech. Moře ho koneckonců fascinovalo. Dokázal pracovat s živou skicou stejně tak dobře, jako se složitou až monumentální kompozicí. Obraz Krajina je zajímavý tématicky. Převládá zaujetí pro zachycení oblohy a paprsků světla nad samotnou krajinou

soukromý žák A. Slavíčka, F. Engelmüllera

ID: 7 (V)

Vyvolávací cena: 44.000 CZK (1.760 €)

DRAŽBA UKONČENA: 15. 11. 2018 16:06

Aktuální cena: 44.000 CZK (1.760 €)