František Tavík Šimon (1877-1942)

Starý přístav v Amsterodamu

olej, plátno, 60 x 60 cm, sign. LD T. F. Šimon, rám, vzadu signováno a autorský název; konzultováno a ověřeno vnukem autora, Petrem Šimonem. Krásná olejomalba z díla předního českého grafika, který svoji tvorbou navázal na tradici a slávu Václava Hollara. Své nadání zachytit atmosféru předních evropských měst promítl rovněž ve svém obraze Amsterdam. I zde prokázal Šimon svůj výrazný cit pro barvu. V šedavém koloritu se mu podařilo zachytit náladu tohoto významného přístavního města. V letech 1894 - 1900 byl František Tavík Šimon žákem Akademie výtvarných umění v Praze u profesora Maxmiliána Pirnera. V době studií navštívil Bosnu, Dalmácii a Černou Horu, kde malířsky studoval lidi i přírodu. Pořádal studijní cesty do Itálie, Paříže a Londýna. Velmi rychle se vypracoval na vysoce úspěšného grafika, což ukázala souborná výstava jeho prací, kterou uspořádal SVU Mánes v roce 1905 v Praze. Rozmanitost svého námětového rejtříku rozšířil dále cestou do Španělska a severní Afriky. Byl členem SVU Mánes, spoluzakladatel sdružení Hollar, v dubnu 1928 byl jmenován profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze, byl též členem Akademie věd a umění

ID: 13 (V)

Vyvolávací cena: 170.000 CZK (6.800 €)

Ukončení prvního podání: 13. 12. 2018 15:00

Aktuální cena: 170.000 CZK (6.800 €)