František Muzika (1900-1974)

Věž

litografie, 1967, 23,5 x 18,5 cm, sign. PD F. Muzika 67, pasparta, č. 11/30, František Muzika byl malířem, sochařem, teoretikem, scénografem, grafikem i typografem. V letech 1945–1970 působil jako profesor na VŠUP v Praze ve Speciálním ateliéru užité grafiky ke knižní úpravě a plakátu. Dodnes je stěžejním představitelem českého imaginativního umění. Muzika nepatřil přímo mezi surrealisty, ale názorově k nim měl hodně blízko. Téma Věží volně navazuje na téma Citadel (1962-1968) a Mohyl (1960-1964). Všechny cykly úzce souvisí s funerální symbolikou. Litografie Věž z roku 1967 využívá všech principů, které Muzika použil u cyklů Citadel a Mohyl. Věž dominuje na sníženém horizontu a záměrná absence hloubky zde podtrhává významnost obrysové linky. Stejně jako v předcházejících malířských cyklech, v této litografii zůstává u monochromní barevnosti. Tato zvolená jednoduchá barevnost podtrhává smutek i melancholii.

Provenience: z pozůstalosti autora

Literatura: obdobná publikována v František Muzika, Vlastimil Tětiva, Vlasta Koubská, Gallery 2012,str. 193

žák prof. Loukoty, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar a SVU Mánes

ID: 20

Vyvolávací cena: 10.000 CZK (400 €)

Ukončení prvního podání: 25. 04. 2019 15:00

Aktuální cena: 10.000 CZK (400 €)

Odhadní cena: 12 000 - 14 000 Kč CZK