Emil Filla (1882-1953)

lept, 1913, 23 x 17 cm, sign. PD E. Filla, rám, dílo Emila Filly patří k pilířům české moderní malby 20. století a je především spjato s vlnou kubismu v českém malířství. Filla byl absolventem pražské Akademie výtvarného umění a spolu s B. Feiglem, B. Kubištou, V.Benešem a A.Procházkou zakladatelem skupiny Osma.Filla zásadním způsobem ovlivnil charakter českého moderního umění. Vzácná ukázka hermetického kubismu od zakládajícího člena skupiny Osma pochází z autorova vrcholného tvůrčího období. Tato rafinovaná kompozice je uvedena v soupise grafického díla E. Filly pod pořadovým číslem 4. Zde se mimo jiné dozvídáme, že byla vytištěna v nákladu pouhých 30 exemplářů. Jedná se o první zobrazení námětu ženy v umělcově grafickém díle.

Literatura: soupis Čestmír Berka: Emil Filla, Odeon, Praha 1969, č. 4

žák prof. Thieleho a Bukovace na AVU v Praze, člen SVU Mánes a Skupiny výtvarných umělců

ID: 7

Vyvolávací cena: 135.000 CZK (5.400 €)

Ukončení prvního podání: 25. 04. 2019 15:00

Aktuální cena: 135.000 CZK (5.400 €)

Odhadní cena: 160 000 - 180 000 Kč CZK