Jánuš Kubíček (1921-1993)

Břehy v Rosarveru

olej, tuš, papír, 1962, 49,5 x 30,5 cm, sign. LD Januš Kubíček 62, rám, vzadu nalepen štítek Dílo, razítko ČFVU, na rámu drobné oděrky. Kubíčkův výtvarný názor vykrystalizoval postupně do osobité imaginativní abstrakce. Významné pro něj bylo celoživotní přátelství s Bohumírem Matalem, s nímž a několika dalšími brněnskými výtvarníky založil roku 1957 tvůrčí skupinu Brno 57. V první polovině 60. let dospěl k definitivnímu uvolnění vazby ke smyslové skutečnosti, jež se postupně stala pouze neviditelným východiskem ke stále analytičtějším malířským kompozicím. Nabízený obraz z roku 1962 dokládá proces, kdy se konkrétní motiv mění v abstraktní skladbu zcela svébytných výtvarných forem.

žák prof. Josefa Kubíčka a J. Trampoty, člen SVU Aleš v Brně

ID: 117

Vyvolávací cena: 19.000 CZK (760 €)

Ukončení prvního podání: 26. 09. 2019 15:00

Aktuální cena: 19.000 CZK (760 €)