Jiří Načeradský (1939-2014)

Růžový sen

olej, plátno, 2011, 80 x 100 cm, sign. PD Načeradský, malíř Nové figurace a člen Volného sdružení 12/15, Pozdě ale přece – od roku 1957 do roku 1963 studoval na pražské Akademii výtvarného umění u profesora Vlastimila Rady. Na půdu akademie se vrátil o dvě desítky let později jako profesor ateliéru figurální a monumentální malby. V počátcích se Načeradský ve své tvorbě blížil magickému realismu, odkud přešel k surreálně-metafyzickým kresbám a obrazům. Abstraktní kresby z 60. let navazují na tvorbu francouzského umělce Jeana Dubuffeta. V druhé polovině let šedesátých Načeradský svým dílem reaguje na dění v tehdejší společnosti a navazuje tak na českou grotesknost. V druhé polovině 80. let Načeradský transformuje ženskou figuru do hmyzí podoby. Toto autorovo období je tak často nazýváno jako „kudlankovité období“. K deformaci ženské postavy v jednoduchých linkách, ve svých obrazech ještě později několikrát navazuje

žák prof. V. Rady na AVU v Praze, člen Volného sdružení 12/15

ID: 51

Vyvolávací cena: 35.000 CZK (1.400 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 20. 09. 2018 15:00

Aktuální cena: 35.000 CZK (1.400 €)