Jan Kratochvíl (1941-1997)

Sudičky

olej, plátno, 1971, 90 x 121 cm, monogr. LD jk 71, rám, publikováno v katalogu výstavy Jan Kratochvíl, Olomouc, 1999, str. 33, katalog přiložen, Jan Kratochvíl vystudoval výtvarnou výchovu a češtinu na FF UP v Olomouci a působil jako malíř, sochař a výtvarník na volné noze. Vyšel z podnětů surrealismu a věnoval se rozměrným olejům se sociální tematikou a příležitostně také skleněné plastice a průmyslovému designu osvětlovací techniky. Postupem času se Kratochvíl propracoval k vlastní originální mytologii. Na oleji Sudičky sledujeme svět se zvláštními groteskními postavičkami, které shlíží na podivný homunkulus. Celý výjev lze nahlížet jako obdobu boschovského theatra mundi, jež nastavuje zrcadlo společnosti, v níž vládne ego a jakákoliv intelektuální revolta je už ze své podstaty nemožná. K pitoresknosti celého výjevu přispívají dva poletující, ladně kroužící motýlci, kteří slouží jako dekorace bezpředmětné situace. (Anita Nikl)

ID: 186

Vyvolávací cena: 38.000 CZK (1.584 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 03. 11. 2022 15:00

Aktuální cena: 38.000 CZK (1.584 €)

Odhadní cena: 45 000 - 60 000 Kč CZK