Detail díla

Zdeněk Sklenář (1910-1986)

žák prof. A. Hofbauera a Z. Kratochvíla na UMPRUM v Praze, člen SČUG Hollar, SVU Mánes, skupiny Balance, Litografie 5; malíř, grafik, ilustrátor, pedagog; byl pedagogem na VŠUP v Praze: 1945 - 1950 byl asistentem v ateliéru F. Muziky, od 1968 vedl speciální ateliér pro užitou malbu, 1969 jmenován profesorem, od 1970 vedoucí speciálního ateliéru ilustrace a užitkové grafiky (do 1976); věnoval se malbě, volné i užité grafice (litografie, suchá jehla) a ilustraci; v prvních dílech se inspiroval poezií nočního města a divadelním prostředím; bohaté inspirační zdroje nacházel v díle G. Arcimbolda a rudolfínském manýrismu, secesním umění a později také v orientální kaligrafii, ale i v poezii; ve 40. letech se jeho tvorba rozvíjela na pomezí surrealismu, v polovině 50. let jej výrazně ovlivnila návštěva Číny, kde jej zaujaly principy východoasijské kaligrafie; čínské písmo pak v 60. letech vystřídala písmena latinské abecedy, k nimž v jeho obrazech přibývaly i další motivy (portréty, krajiny, zátiší), prolínající se opět s vlivy G. Arcimbolda; patrné byly tvůrčí impulsy informelní a skriptuální malby; zabýval se také užitou grafikou: grafickými úpravami (V. Volavka: O moderním malířství; Glass in Czechoslovakia; Czechoslowacka sztuka plastyczna; Aristoteles: Etika ad.), ilustrační a plakátovou tvorbou; zastoupen ve sbírkách NG, ČMVU, GHMP v Praze, AJG v Hluboké nad Vltavou, MG v Brně, MU v Olomouci, GVU Ostrava, GMU Roudnice nad Labem, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Galerie Zdeňka Skklenáře v Praze a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

Skříňka s poklady / Milostné povídky staré Číny

pastel, papír, 21 x 10 cm, sign. DU Sklenář, rám, významný český autor, který studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole, kde byl posléze i pedagogem, byl členem SVU Mánes, skupiny Bilance i Sdružení českých grafiků Hollar. Jeho tvorba je typická lineární znakovou sítí, která reálné motivy přetavuje do netypické, vysoce originální abstrakce. Ta se ještě umocnila po návštěvě Číny. Přiloženo potvrzení pravosti vystavené Nadačním fondem Zdeněk Sklenář Foundation

žák prof. A. Hofbauera a Z. Kratochvíla na UMPRUM v Praze, člen SČUG Hollar, SVU Mánes, skupiny Balance, Litografie 5

ID: 49

Vyvolávací cena: 60.000 CZK (2.500 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 03. 11. 2022 15:00

Aktuální cena: 111.000 CZK (4.625 €)

Poslední dražitel: ID7**9 Historie příhozu

Odhadní cena: 90 000 - 120 000 Kč CZK

Zpět

Instagram

Facebook