František Hudeček (1909-1990)

žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Umělecké besedy, Skupiny 42, člen SČUG Hollar, Radar a Index; malíř, grafik; v roce 1929 vytvořil figurální nástěnné malby pro kostel v Kyselovicích na Moravě; po předložení svých prací byl přijat W. Nowakem na AVU, ale nedostudoval tam, protože neměl peníze na zápisné; od 1936 se účastnil Zlínských salónů, od 1937 výstav v Divadle E. F. Buriana; 1938 namaloval oponu pro komorní představení Konstantina Biebla v D 38; od mládí se stýkal s Františkem Grossem, východiska jejich tvorby jsou v mnohém blízká; vliv a úspornost kompozice kubismu spolu s uvolněnou imaginací poetismu a surrealismu; 1944 první samostatná výstava v Alšově síni UB v Praze; v jeho tvorbě prolínala fantazie a sen, variace prožitku u námětu Nočního chodce představovala osobitou poetiku, blízkou cílům Skupiny 42; autor směřoval ke geometrickému uspořádání, vyjadřoval se ve srozumitelných znacích, v sérri hlav se forma nadále redukovala až k abstraktnímu pojetí; činný v oblasti užitého umění i známkové tvorby; početná byla jeho ilustrační tvorba; ilustroval ve čtyřicátých letech asi padesát titulů; byly zde početně zastoupeny ilustrace sbírek poezie a také prací členů Skupiny 42; motiv hvězd, hvězdných mužů, ale i postavy-krystalu, jako v případě knihy J. Chalupeckého Smysl moderního umění se objevoval v ilustracích a obálkách knih J. Koláře, J. Kainara ad.; zastoupen v NG Praha, MČVU Praha, AJG Hluboká nad Vltavou, Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, Státní galerii Zlín a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

olej, karton, 1967, 23,5 x 30 cm, sign. LN Fr. Hudeček 67, rám, dílo významného malíře, grafika a ilustrátora, člena Skupiny 42 a Skupiny RADAR. Hudeček byl jedním z prvních autorů, kteří do českého umění vnášeli konstruktivní tendence, posléze nahrazené tendencemi surrealismu. Toto dílo patří do raného období jeho tvorby, kdy geometrickou parcelaci kompozice spojoval se surreálnou představou existence člověka ve vesmírné perspektivě. Vynikající komorní dílo z klíčových autorových let

žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Umělecké besedy, Skupiny 42, člen SČUG Hollar, Radar a Index

ID: 49

Vyvolávací cena: 65.000 CZK (2.709 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 08. 12. 2022 15:00

Aktuální cena: 65.000 CZK (2.709 €)