Bedřich Feuerstein (1892-1936)

Hendaye, 1921

akvarel, tuš, papír, 1921, 47 x 37 cm, sign. PD Bedř. Feuerstein, Český architekt, malíř a scénograf Bedřich Feuerstein v roce 1913 pracoval krátce u architekta Josipa Plečnika, v roce 1917 ukončil studium architektury na pražské Vysoké škole technické a na AVU u Jana Kotěry. Za první světové války byl domobraneckým inženýrem na Istrii, později zůstal krátce v armádě. V roce 1920 získal stipendium na École de Louvre v Paříži. V roce 1923 spoluzaložil architektonickou sekci Devětsilu ARDEV. Těžiště své tvorby spatřoval Feuerstein v architektuře, ale bylo to divadlo, které mu poskytlo větší prostor pro realizaci. Jako scénograf spolupracoval s režiséry Frejkou, Honzlem, K. H. Hilarem a dalšími, pro Osvobozené divadlo navrhoval scénu ke hrám Wericha s Voskovcem. Už během studií se Feuerstein věnoval také malířství. Jako malíř se hlásil k Tvrdošíjným. Přátelil se s o rok mladším Josefem Šímou, který výrazně ovlivnil jeho životní dráhu. Společně se počátkem 20. let vydali na francouzsko-španělské pomezí, kde vznikl soubor Feuersteinových cca deseti kubistických akvarelů, zachycujících pohledy na města Hendaye nebo Biarritz. Nabízená položka pochází právě z tohoto Feuersteinova francouzského období (1920–26), konkrétně z roku 1921., mírně zažloutlý papír, v dolní části drobné škrábance

ID: 105

Vyvolávací cena: 90.000 CZK (3.750 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 27. 04. 2023 15:00

Aktuální cena: 90.000 CZK (3.750 €)

Odhadní cena: 120 000 - 150 000 Kč CZK