František Foltýn (1891-1976)

akvarel, papír, 47,5 x 39 cm, sign. LD Foltýn, rám, František Foltýn byl žákem prof. E. Dítěte a A. Hofbauera na VŠUP v Praze, studoval na Académie Julian a Grand Chaumiére v Paříži, byl členem výtvarné skupiny Cercle et Carré a spoluzakladatelem SVU v Brně a skupiny Abstraction-Création ve Francii. V první fázi své tvorby se autor projevoval jako kubista a přikláněl se také k expresionismu a k používání výrazných barevných kombinací. Především je však známý svou tvorbou z 20. a 30. let 20. století, kdy se jeho projev přesunul od kubismu k abstrakci. Jeho abstraktní tvorba byla jistě umocněna pobytem v Paříži a bezprostředním kontaktem s umělci kolem skupin Cercle et Carré a Abstraction-Création a je specifická kombinací organických tvarů tlumených barev, které často kladl přes sebe, aby dosáhl kýženého efektu

žák prof. E. Dítěte a A. Hofbauera na uměleckoprůmyslové škole v Praze, studium na Académie Julian a Grand Chaumiére v Paříži, člen skupiny Cercle et Carre, spoluzakladatel SVU v Brně a skupiny Abstraction-Création ve Francii

ID: 106

Vyvolávací cena: 50.000 CZK (2.084 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 27. 04. 2023 15:00

Aktuální cena: 50.000 CZK (2.084 €)

Odhadní cena: 60 000 - 80 000 Kč CZK