Detail díla

Viktor Stretti (1878-1957)

žák prof. E. Lišky, F. Jeneweina a G. Schmoranze na UMPRUM v Praze, prof. F. Ženíška na AVU, prof. C. Marra a P. Halma na Akademii v Mnichově, člen SVU Mánes, spoluzakladatel a předseda SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor, pedagog; byl jedním z prvních českých grafiků, kteří byli oceněni medailí na výstavě v Mnichově 1898 za soubor leptů; 1904-1906 pedagogicky působil jako asistent pro všeobecné kreslení aktu na UMPRUM v Praze; pravidelně navštěvoval Paříž a Londýn, kde 1913 spolupracoval s litografem J. Pennelem; pražské motivy se objevovaly v romanticky pojatých malbách i grafikách (monumentální obraz Hradčany, 1951); řadu námětů načerpal také během svých četných zahraničních cest (Francie, Nizozemí, Anglie a Itálie); byl autorem mnoha portrétů významných osobností (Jan Kubelík, Jaroslav Kocián, Auguste Rodin ad.); později převážila v jeho díle především grafika (litografie, suchá jehla a akvatinta), všestranný talent však uplatnil i v několika plastikách a bronzových plaketách (např. generál Pellé pro Válečné muzeum v Paříži); vytvořil řadu novoročenek a exlibris, věnoval se plakátové tvorbě, podílel se na instalacích výstav; po celý život zůstal důsledným realistou; bratr Jaromíra Strettiho-Zamponiho; zastoupen ve sbírkách NG a GHMP v Praze, ve sbírkách Pražského hradu, MG v Brně, GVU v Ostravě, Západočeské galerie v Plzni a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

Dáma na sofa

olej, plátno, 1916, 73,5 x 65,5 cm, sign. PD Stretti 1916, rám, Viktor Stretti pocházel ze staré italské rodiny, která se usadila v Praze. Od roku 1885 studoval na české reálce v Praze a po maturitě na Umělecko-průmyslové škole a Akademii výtvarných umění pod vedením Františka Ženíška. Studia zakončil v Mnichově, kde se pod vedením Petera Halma blíže seznámil s technikou leptu. Zde také získal medaili za svá grafická díla. Po roční vojenské službě cestoval po Francii, kde ho nejvíce zaujala Normandie. Po návratu do Čech se roku 1902 stal asistentem na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Dáma na sofa je jedním z mnoha figurálních děl, která výtvarník za svůj život namaloval. Malba s prvky impresionismu oplývá zasněnými tóny šedé, černé a oranžové. Dáma v klobouku a jemném kožíšku se jemně přidržuje opěradla lenošky a upírá na nás svůj tázavý pohled. Na krku se jí leskne sametová páska a perla v levém uchu odráží jemné světlo až k divákovi. Žena je zachycena v okamžiku pozastavení a odpočinku před odchodem či těsně po příchodu z pochůzek. (Anita Nikl)

Antikvariát Dlážděná

žák prof. E. Lišky, F. Jeneweina a G. Schmoranze na UMPRUM v Praze, prof. F. Ženíška na AVU, prof. C. Marra a P. Halma na Akademii v Mnichově, člen SVU Mánes, spoluzakladatel a předseda SČUG Hollar

ID: 176

Vyvolávací cena: 23.000 CZK (959 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 27. 04. 2023 15:00

Aktuální cena: 23.000 CZK (959 €)

Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Odhadní cena: k CZK

Zpět

Instagram

Facebook