Albrecht Dürer (1471-1528)

Svatý Jan před Bohem a starci (Saint John Before God and the Elders, from The Apocalypse)

dřevoryt, 1498, 39,2 x 28 cm, značeno DU v desce AD, Apokalypsa je soubor 15 dřevořezů Albrechta Dürera ke dvanácté knize Nového zákona - Zjevení sv. Jana. Celý cyklus byl vytvořen jako samostatné umělecké dílo. Apokalypsa ovlivnila řadu dalších umělců a patří k nejvýznamnějším grafickým dílům z období přelomu pozdní gotiky a renesance. První vydání vytiskl Dürer vlastním nákladem roku 1498 pod názvem „Apocalypsis cum figuris“. List Sv. Jan před Bohem a starci (Ap. IV, 1-2, V) zobrazuje otevřenou a hořící Bránu nebeskou, ve které Bůh, sedící pod sedmi pochodněmi, drží v ruce knihu se sedmi pečetěmi. Dle Dürera jde o říšskou ústavu, která má být reformována. Sedmioký a sedmirohý beránek po boží pravici, symbol obětování Krista, je jediný, kdo je hoden knihu převzít a rozlomit její pečeti. Mezi čtyřiadvaceti starci, kteří vyplňují nebeskou sféru, je vlevo dole císař Zikmund rozmlouvající s Janem – odkaz na spis Reformatio Sigismundi, který měl být Zikmundovým reformním návrhem v duchu husitství. Kromě božího posla nad Janovou hlavou jsou v mandorle tajemní tvorové s hlavami lva, telete, orla a člověka. V hloubce leží romantická německá krajina s vodní tvrzí na břehu jezera, jako připomínka pozemského světa, kterému se Jan vzdálil. Dílo je dvojstranné, na zadní straně tištěný latinský text ze Zjevení sv. Jana a razítko Grafické sbírky M.U.Dr. O. Řádek. Kompletní soubor dřevořezů k Apokalypse je deponován např. ve sbírce grafiky a kresby Národní galerie v Praze nebo v Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Konzultováno v NG., restaurováno

ID: 193

Vyvolávací cena: 63.000 CZK (2.625 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 27. 04. 2023 15:00

Aktuální cena: 63.000 CZK (2.625 €)