Albrecht Dürer (1471-1528)

Svatý Eustach

rytina, kolem r. 1501, 35,5 x 26 cm, značeno DU v desce AD, papír s vodoznakem, na zadní straně razítko Grafické sbírky M.U.Dr. O. Řádek a špatně čitelné věnování z roku 1928. Na zadní straně razítko Grafické sbírky M.U.Dr. O. Řádek. Dürerova největší a nejoceňovanější rytina, „dílo nejvyšší dokonalosti“, jak se o něm vyjádřil Giorgio Vasari, zobrazuje moment obrácení římského generála Placida. Rytina byla vždy obdivována coby doklad Dürerovy mimořádné virtuozity, jeho detailní zpodobení zvěře a krajiny sloužilo za vzor umělcům pro následující století. Eustach Římský čili Eustachius (před obrácením se jmenoval Placidus) byl křesťanský mučedník, který měl být pro svou křesťanskou víru upálen či uvařen za císaře Hadriána kolem roku 118. K jeho obrácení mělo dojít poté, co na lovu spatřil jelena se zářícím křížem mezi parohy, proto se stal patronem lovců. Jelen k němu promluvil božím hlasem, Placidus padl z koně na kolena a obrátil se ke křesťanství. Konzultováno v NG., restaurováno

Literatura: Bartsch 57, Meder, Hollstein 60, Schoch Mende Scherbaum 32

ID: 194

Vyvolávací cena: 75.000 CZK (3.125 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 27. 04. 2023 15:00

Aktuální cena: 75.000 CZK (3.125 €)