Detail díla

Ota Janeček (1919-1996)

žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného na FAPS ČVUT v Praze, prof. J. Nováka na UMPRUM tamtéž, člen SVU Mánes, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; je charakteristickým představitelm tzv. generace druhé světové války; svým dílem zasáhl do malby, plastiky, volné grafiky (dřevořez, linoryt, suchá jehla, litografie, měkký kryt, kombinovaná technika, barevná akvatinta, serigrafie), knižní ilustrace i do užité tvorby (známková tvorba, knižní tvorba aj.); zabýval se textilní tvorbou, plastikou, šperkem; základním inspiračním zdrojem mu byla příroda, rozhodující lyrický prožitek; počátkem čtyřicátých let reagoval na tvorbu A. Modiglianiho, od 1943 byl ovlivněn kubismem; počátkem padesátých let se objevuje v jeho díle téma Trav a Ptáků, poté také obrazové cykly Stromů a Zimních zahrad, následně téma Města; šedesátá léta jsou ve znamení nefigurativní tvorby, podobenství mikrosvěta v cyklech Organismy, v letech 1964 - 1966 dominující lidská postava v rozsáhlém cyklu Ecce homo; v sedmdesátých letech cyklus Terče, později cyklus Organismus v přírodě, Slunce a země, Zdroje života; v malířské tvorbě se objevuje od sedmdesátých let ikonografický symbol - vejce; velmi často vejce spočívá v měkké trávě; poslední období jeho tvorby je neustálým dialogem mezi člověkem a přírodou; účastnil se společných výstav v Burianově D 41, účastnil se zlínských salonů, jako host vystavoval s UB v Praze; 1945, 1946 a 1956 pobýval v Paříži; za pobytu španělských malířů pařížské školy v Československu byl v trvalém kontaktu se španělskými umělci; 1948 pracoval v dílně Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti, kde vytvořil řadu keramických děl a textilií; jeho kresby doprovázely sbírky veršů F. Halase, V. Nezvala, J. Seiferta, J. Hory i díla klasiků W. Shakespeara, O. Wilda, D. Diderota, G. Flauberta, Voltaira i J. Nerudy, B. Němcové a dalších; intenzivní ilustrátorská práce (ilustroval přes sto knížek) vyústila ve výzdobu Slabikáře; spolupracoval na filmech (Vlčí jáma, Probuzení, Romeo, Julie a tma atd.); autor řady československých známek; svými díly je zastoupen v NG Praha, Památníku národního písemnictví v Praze, UPM Praha, v Tatte Gallery Londýn, v Národní knihovně v Paříži, Mc Nay Institute v San Antonio v USA, v Galerii d'art v Antverpách, v Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts v Japonsku, v National Gallery of Wales, Cardiff, v krajských a oblastních galeriích u nás a v soukromých sbírkách po celém světě (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

Trávy

olej, plátno, 1980-1, 54 x 72,5 cm, sign. LD Ota Janeček, rám, na zadní straně popsáno autorem: Ota Janeček 1980-1 Trávy, číslo katalogu 2984, Ota Janeček, student kreslení u Oldřicha Blažíčka, Cyrila Boudy a Karla Pokorného na Českém vysokém učení technickém, po uzavření školy za války pracoval v továrně na výrobu jízdních kol. Na sklonku války se mu podařilo se ke studiu vrátit. Docházel na Uměleckou průmyslovou školu, kterou ale nedokončil. Během aktivních let byl střídavě členem spolku Mánes a SČUG Hollar. Nabízené dílo řadíme rukopisem do umělcova nejcharakterističtějšího období. V době vzniku oleje si hledal svůj osobitý výraz a tvořil díla, která se vyznačují poetickým stylem s dekorativními prvky a až lidovou ornamentálností. Hlavním tématem se pro něj stává krajina. Proto se jeho tvorba v 70. a 80. letech nese ve znamení obratu k přírodě a vyjádření abstraktních dojmů z ní. Na obrazu Trávy vidíme typické stylizované přírodniny a faunu, u nichž i přes zjednodušené zobrazení tušíme mírný pohyb. V předním plánu sedí malý barevný ptáček připomínající sýkorku. Zdá se, že upírá pohled ke dvěma vajíčkům, které leží nedaleko od něj v trávě. Rozostřený rukopis, inspirovaný japonskými dřevořezy, podtrhuje křehkost a nedotknutelnost všeho zobrazeného. Svůdná, tajemná a něčím znepokojivá barevnost, spolu s celkovou atmosférou zase čerpá z rané surrealistické inspirace. Mikro příběh, který se odehrává na malém výseku okolní přírody, se Janečkovi povedlo zachytit s typickou mistrností a důrazem na dekorativnost celého vyznění. (Anita Nikl)

Antikvariát Dlážděná

žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

ID: 23

Vyvolávací cena: 310.000 CZK (12.917 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 27. 04. 2023 15:00

Aktuální cena: 310.000 CZK (12.917 €)

Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Odhadní cena: k CZK

Zpět

Instagram

Facebook