Jan Preisler (1872-1918)

Krajina s rybníkem

olej, plátno, 23 x 19 cm, monogr. PD JP, rám, autorem nabízeného díla je český malíř a jeden ze zakladatelů symbolistní malby v Čechách, Jan Preisler. Jeho veliký talent rozpoznali již jeho učitelé v měšťanské škole v Berouně, kteří přesvědčili Preislerovi rodiče, aby dali chlapce na studie do Prahy. V roce 1887 odešel studovat na pražskou UMPRUM, kterou tehdy vedl malíř František Ženíšek. Již během studií se účastnil aktivit spolku Mánes, podílel se na jeho publikační činnosti a mezi lety 1896-1918 byl jeho členem. Výrazně přispěl k realizaci výstavy Edvarda Muncha v roce 1905, ke které mimo jiného navrhl i plakát. Od roku 1903 se stal externím učitelem kresby aktu na UMPRUM a později mezi lety 1913-1918 působil jako profesor na Akademii výtvarných umění. Preisler se od počátku své tvorby vymezoval vůči akademismu a tou dobou upřednostňovaných historických slohů. V 90. letech se seznámil s díly Ferdinanda Khnopffa, Arnolda Böcklina a dalších symbolistů, jeho tvorbu v té době na krátký čas ovlivnil také Vojtěch Preissig a Alfons Mucha. Symbolismus vznikl jako reakce na popisnost naturalismu a úzkost z apokalyptického pocitu konce století, v níž byla obsažena neschopnost vstřebat rychlé technické změny provázející 2. polovinu 19. století a vědomí politické nestability v Evropě. Preisler se inspiroval také tvorbou českých symbolistních básníků jako byl Antonín Sova, Otokar Březina, Karel Hlaváček či Julius Zeyer, v jejichž díle jsou zachyceny subjektivní nálady a témata samoty, melancholie a touhy uniknout z bolestného světa. V Preislerově tvorbě se opakuje několik námětů, a to zejména trýzeň z nenaplněné lásky, motiv pokoušení, svádění a tíha i krása melancholie. Tato témata se propsala i do několika obrazových sérií; Cyklu o dobrodružném rytíři, Jezdců a expresivního cyklu Černých jezer. Preisler mistrně ovládal barevné zákony, dokázal vytvořit dramatickou a působivou kompozici za užití výrazných barev stojících na opačném pólu barevného spektra. Nabízené dílo pochází z rané fáze umělcovy tvorby, do které se otiskl duch neoromantismu, od něhož se autor postupně odvrátil směrem k symbolismu. Již zde můžeme sledovat Preislerovu precisní práci s barvou nanášenou v jemných lazurních vrstvách kladených přes sebe, na zadní straně štítek z pozůstalosti Jana Preislera, konzultováno a ověřeno PhDr. Michaelem Zachařem

Antiqari.at Radhošťská

žák prof. F. Ženíška na VŠUP v Praze, člen SVU Mánes

ID: 90

Vyvolávací cena: 60.000 CZK (2.500 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 27. 04. 2023 15:00

Aktuální cena: 60.000 CZK (2.500 €)