Otakar Hůrka (1889-1966)

žák A. Kalvody, člen Salon d´automne ve Francii; malíř, grafik; 1920 se vydal na studijní cestu do Francie; 1921 vystavoval na pařížském jarním Salonu, v témže roce obeslal i podzimní Salon; v této době byla jeho díla publikována ve Francii v uměleckých časopisech; po návratu se věnoval krajinářství; inspirací mu bylo Posázaví, vznikl také soubor dřevorytů, který vydal pod názvem Album Posázaví; v grafice se věnoval i ex libris, ilustroval knihy a publikoval kresby v novinách; jeho díla byla reprodukována ve Zlaté Praze, Veraikonu a jinde; samostatně vystavoval od rokuk 1908 (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

Břízy v krajině

olej, plátno, 49 x 63 cm, sign. LD Otakar Hůrka, rám, studoval u známého českého krajináře a žáka Julia Mařáka Aloise Kalvody, který si v roce 1900 založil soukromou malířskou školu v Praze na Vinohradech, kam kromě Hůrky docházeli například Josef Váchal či Karel Schadt. Hůrkovi se díky svému talentu podařilo získat stipendium od prezidenta Masaryka a mezi roky 1920-1923 podnikl studijní cestu po Francii. V roce 1921 se zúčastnil dvou salonů, a to Jarního, kde vystavoval krajinomalby a Podzimního, kde představil dvě velká plátna z bojiště první světové války z francouzského Terronu. Jako šestému Čechovi se mu dostalo té prestiže, že byl jmenován členem Podzimního salonu. Po návratu do Čech se hlavním tématem jeho tvorby staly krajiny, jež ztvárňoval v rozměrných olejomalbách a také dřevorytech, které vyšly pod názvem Album Posázaví, na rámu drobné oděrky

Antiqari.at Radhošťská

žák A. Kalvody v krajinářské škole, člen Salon d´automne ve Francii

ID: 92

Vyvolávací cena: 10.000 CZK (417 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 27. 04. 2023 15:00

Aktuální cena: 10.000 CZK (417 €)

Odhadní cena: 12 000 - 15 000 Kč CZK