Historie příhozu - Skotsko
Ivana Lomová (1959)
suchý pastel, papír, 1997, 50 x 70 cm, sign. DU Ivana Lomová 1997, Ilustrátorka a absolventka ČVUT Ivana Lomová již ilustrovala přes dvacet pět knih pro děti a mládež. Spolupracuje s nakladatelstvím Albatros, novinami a časopisy. V posledních letech se věnuje litografii a převážně olejomalbě, v níž se zaměřuje na velké tematické cykly. Z počátku do svých děl umisťovala prvky ironie a některé znaky české grotesky, s jejichž pomocí komentovala problémy a rysy české společnosti. Zajímaly ji rodinné rituály, postavení jedince, vztah mezi mužem a ženou. Od počátku své tvorby také střídavě pracuje s fotografií, která jí umožňuje zobrazovat oblíbená témata bez nánosu vlastních obsahů a subjektivizace. Ve stylizované realitě na suchém pastelu Skotsko nám však Lomová představuje vlastní pohled na předmět svého zájmu – krásnou skotskou krajinu plnou jezer, od sebe oddělených kopcovitými kousky pevniny. Výjev prostupuje zvláštní tlumené světlo, které ovlivňuje různé odstíny modré a zelené. Klid a kontemplace prostupují dílem, jež nám dovolí se na vrcholu na chvíli zastavit a zahledět se do dálek. Takový pohled je již od devatenáctého století symbolem meditace člověka o nejen vlastní budoucnosti. (Anita Nikl), Antikvariát Dlážděná
Čas příhozu: 10.05.2023 18:02
Příhoz dražitele (2**7) na cenu: 15.000 Kč