Restaurování

Zajistíme Vám odborné ošetření Vašich uměleckých děl a kompletní restaurátorskou expertízu. Spolupracujeme s předními kapacitami v oboru.

Příklady restaurování:

Emil Filla - Kubistické zátiší

olej, plátno, 1929

Obraz byl pokryt silnou vrstvou povrchových nečistot, které spočívaly přímo na barevné vrstvě s absencí laku. Tyto nečistoty zcela změnily původní barevný kolorit díla a bylo nutné je sejmout. Na barevné vrstvě se rušivě projevovaly stopy od ozdobného rámu. Obraz byl vložen do rámu po nedostatečném proschnutí barvy a na několika místech zanechal stopy s barvou a částečky dřeva. Rušivě působil také ukápnutý olej s nečistotou v ploše modré pískové struktury. Tato rušivá místa byla vyčištěna a imitativně ztlumena pomocí tmelu a retuše. Obraz byl opatřen závěrečným lakem.

Josef Čapek - Chlapec a motýl

olej, plátno

Obraz je pokryt silnou vrstvou povrchových nečistot, která znečitelňuje původní barevný kolorit. Tyto povrchové nečistoty jsou přirozeného původu a odpovídají stáří obrazu, na kterém ´nebylo šáhnuto´.Namátková zkouška rozpustnosti barevných vrstev prokázala stáří olejové barvy více než půl století. Plátěná podložka obrazu je autentická jako slepý rám, který nese stopy provizorního napnutí plátna před naklížením a odpovídá klasickému postupu přípravy pro malbu. Obraz je prověšený a v oblastech pastóznějších nánosů barvy je silně zkrakelovaný. Soudržnost barevné vrstvy k podkladu je na těchto místech nedostatečná. V pravém dolním rohu jsou tužkou iniciály J Č. Po bedlivém prozkoumání bylo zjištěno, že tužka spočívá na nečistotě a je tudíž druhotná. Obraz nebyl lakován.