Ota Janeček
(1919-1996)žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného na FAPS ČVUT v Praze, prof. J. Nováka na UMPRUM tamtéž, člen SVU Mánes, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; je charakteristickým představitelm tzv. generace druhé světové války; svým dílem zasáhl do malby, plastiky, volné grafiky (dřevořez, linoryt, suchá jehla, litografie, měkký kryt, kombinovaná technika, barevná akvatinta, serigrafie), knižní ilustrace i do užité tvorby (známková tvorba, knižní tvorba aj.); zabýval se textilní tvorbou, plastikou, šperkem; základním inspiračním zdrojem mu byla příroda, rozhodující lyrický prožitek; počátkem čtyřicátých let reagoval na tvorbu A. Modiglianiho, od 1943 byl ovlivněn kubismem; počátkem padesátých let se objevuje v jeho díle téma Trav a Ptáků, poté také obrazové cykly Stromů a Zimních zahrad, následně téma Města; šedesátá léta jsou ve znamení nefigurativní tvorby, podobenství mikrosvěta v cyklech Organismy, v letech 1964 - 1966 dominující lidská postava v rozsáhlém cyklu Ecce homo; v sedmdesátých letech cyklus Terče, později cyklus Organismus v přírodě, Slunce a země, Zdroje života; v malířské tvorbě se objevuje od sedmdesátých let ikonografický symbol - vejce; velmi často vejce spočívá v měkké trávě; poslední období jeho tvorby je neustálým dialogem mezi člověkem a přírodou; účastnil se společných výstav v Burianově D 41, účastnil se zlínských salonů, jako host vystavoval s UB v Praze; 1945, 1946 a 1956 pobýval v Paříži; za pobytu španělských malířů pařížské školy v Československu byl v trvalém kontaktu se španělskými umělci; 1948 pracoval v dílně Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti, kde vytvořil řadu keramických děl a textilií; jeho kresby doprovázely sbírky veršů F. Halase, V. Nezvala, J. Seiferta, J. Hory i díla klasiků W. Shakespeara, O. Wilda, D. Diderota, G. Flauberta, Voltaira i J. Nerudy, B. Němcové a dalších; intenzivní ilustrátorská práce (ilustroval přes sto knížek) vyústila ve výzdobu Slabikáře; spolupracoval na filmech (Vlčí jáma, Probuzení, Romeo, Julie a tma atd.); autor řady československých známek; svými díly je zastoupen v NG Praha, Památníku národního písemnictví v Praze, UPM Praha, v Tatte Gallery Londýn, v Národní knihovně v Paříži, Mc Nay Institute v San Antonio v USA, v Galerii d'art v Antverpách, v Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts v Japonsku, v National Gallery of Wales, Cardiff, v krajských a oblastních galeriích u nás a v soukromých sbírkách po celém světě (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)
Ota Janeček
Položka č.: 122Vyvolávací cena: 20.000 CZK (834 €)
Ukončení prvního podání: 26. 02. 2026 15:00
pastel, papír, 42 x 29,5 cm, sign. PU Ota Janeček, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar
Aktuální cena: 20.000 CZK (834 €)
Ota Janeček
Dívka s ptáčkem
Položka č.: 123Vyvolávací cena: 16.000 CZK (667 €)
pastel, tužka, papír, 1982, 23 x 26 cm, sign. PD Ota Janeček 1.8. 1982, pasparta, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar
Aktuální cena: 16.000 CZK (667 €)
Ota Janeček
Hořelo srdéčko hořelo plamenem
Položka č.: 185Vyvolávací cena: 7.500 CZK (313 €)
bibliofilie, 5x grafický list, 1983, 30 x 21,5 cm, sign. vše, č. 72/200, vydal Supraphon jako 30. svazek bibliofilské edice Polyhymnia a jako 97. publikaci v edici Lyry Pragensis, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar
Aktuální cena: 7.500 CZK (313 €)
Ota Janeček
František Dvořák - Ota Janeček a Vincenc Kramář
Položka č.: 186Vyvolávací cena: 5.000 CZK (209 €)
bibliofilie, 3 x suchá jehla, 1984, 30,5 x 18 cm, sign. vše Ota Janeček; sign. František Dvořák, Jiří Šindler, František Janás, č. XXI, vydal CZV Socialistického svazu mládeže Pozemních staveb Brno, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar
Aktuální cena: 5.000 CZK (209 €)
Ota Janeček
Nosorožec
Položka č.: 250Vyvolávací cena: 500 CZK (21 €)
linoryt, 1974, 4,5 x 6,5 cm, sign. DU Ota Janeček, rám, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar
Aktuální cena: 500 CZK (21 €)
Ota Janeček
Tvář ženy
Položka č.: 251Vyvolávací cena: 800 CZK (34 €)
suchá jehla, 9,4 x 6,8 cm, sign. PD Ota Janeček, č. 5/25, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar
Aktuální cena: 800 CZK (34 €)
Ota Janeček
Položka č.: 252Vyvolávací cena: 1.000 CZK (42 €)
linoryt, 17,7 x 9,8 cm, sign. DU Ota Janeček, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar
Aktuální cena: 1.000 CZK (42 €)
Ota Janeček
Vousáč a dívka
Položka č.: 253Vyvolávací cena: 1.000 CZK (42 €)
suchá jehla, 14,5 x 9,5 cm, sign. PD Ota Janeček, rám, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar
Ota Janeček
Akt dívky
Položka č.: 254Vyvolávací cena: 8.000 CZK (334 €)
linoryt, 42 x 36,5 cm, sign. PD Ota Janeček, pasparta, č. 34/50, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar
Aktuální cena: 8.000 CZK (334 €)