Michael Rittstein
(1949)studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor; patří k představitelům expresivní figurální malby generece 70. let, který navázal na tradici moderní české grotesky a především na novou figuraci; v rané tvorbě těžil z podnětů barokní fresky, pod vlivem surrealismu směřoval přes symbolickou abstrahující malířskou strukturu k fantaskní metafoře, později jej zaujalo odosobněné prostředí města; sarkastické líčení mezilidských, zejména intimních vztahů je založeno na výrazové nadsázce, tvarové deformaci a jasném koloritu; "mýty dneška" nazírá jako groteskně pitvorné dějě, ale s rostoucí mírou výtvarné stylizace a obrazného vyjadřování se jeho příběhy proměňují v děsivé delirantní vize, v nichž fetišizované spotřební předměty nabývají forem hybridních příšer a útočných monster, ohrožujících samu lidskou existenci; stupňoval expresivitu své tvorby, na přelomu 70. a 80. let zaplňoval plochu obrazu mnoha ději, častěji se věnoval i obrazům a kresbám s ústřední figurou malovanou velkorysým gestem s výraznou tvarovou nadsázkou, veristické detaily se často pojí s oživlými útvary nezpracované hmoty vzniklými záznamem explozivních fyzických akcí; v 80. letech kladl v tvorbě důraz také na větší formát; zabývá se i prostorovými instalacemi a objekty, věnuje se kresbě, ilustraci a volné grafice; ilustroval více než 20 knižních titulů pro nakladatelství Práce, Lidové nakladatelství, Mladá fronta, Albatros, Profil Ostrava, Středočeské nakladatelství a Odeon, v letech 1975 - 1992 ilustroval řadu bibliofilií; zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, ČMVU, PNP v Praze, MG v Brně, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie B. Rejta Louny, OG Liberec, GU Karlovy Vary, MU Olomouc, GVU Ostrava, Centre G. Pompidou Paris, Albertinum Wien a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2003)
Michael Rittstein
Anděl /PF 1995/
Položka č.: 59Vyvolávací cena: 900 CZK (38 €)
Ukončení prvního podání: 26. 02. 2026 15:00
akvarel, tužka, papír, 1994, 17 x 12,5 cm, sign. PD M. Rittstein, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes
Aktuální cena: 900 CZK (38 €)
Michael Rittstein
Letící pták /PF 2000/
Položka č.: 60Vyvolávací cena: 900 CZK (38 €)
akvarel, tužka, papír, 1999, 15,5 x 22 cm, sign. PD M. Rittstein, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes
Aktuální cena: 900 CZK (38 €)
Michael Rittstein
Zvídavý kocour /PF 1997/
Položka č.: 61Vyvolávací cena: 1.400 CZK (59 €)
akvarel, tužka, papír, 1996, 22 x 14,5 cm, sign. DU M. Rittstein, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes
Aktuální cena: 1.400 CZK (59 €)
Michael Rittstein
Setkání na kolech
Položka č.: 62Vyvolávací cena: 5.000 CZK (209 €)
akvarel, tužka, papír, 2023, 20 x 27 cm, sign. PD M. Rittstein, rám, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes
Aktuální cena: 5.000 CZK (209 €)
Michael Rittstein
Milenci šílenci
Položka č.: 159Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)
litografie, 1981, 46 x 35 cm, sign. PD Michael Rittstein 81, pasparta, autorský tisk, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU …
Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)
Michael Rittstein
Poslední drink
Položka č.: 160Vyvolávací cena: 6.000 CZK (250 €)
litografie, 2012, 54 x 76 cm, sign. PD M. Rittstein 2012, č. 8/60, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes
Aktuální cena: 6.000 CZK (250 €)
Michael Rittstein
Boxující králíci
Položka č.: 161Vyvolávací cena: 6.000 CZK (250 €)
litografie, 2010, 75 x 53 cm, sign. PD M. Rittstein 2010, č. 14/80, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes