Karel Demel
(1942-2024)žák prof. Z. Sklenáře a J. Anderleho na VŠUP v Praze, člen SČUG Hollar; grafik, ilustrátor; studoval nejprve na pražské konzervatoři, poté působil jako učitel hudební teorie, následovala studia na VŠUP v Praze; je jedním z nejvýznamnejších představitelů imaginativního realismu sedmdesátých a osmdesátých let; jeho grafické dílo je převážně figurálně zaměřeno; tematicky je určeno jeho vztahem k hudbě; vytváří cykly mědirytin i jednotlivé grafické listy, kde usiluje o vyjádření hudebních motivů a nálad, lidských citů, především lásky; mědiryt provází tónovaných hlubotiskem; přibližně od 1981 se věnuje také kresbě a akvarelu; ilustruje poezii a vytváří ex libris; hraje na pozoun v kapele Grafičanka (J. Anderle, K. Demel, J. Pacák, J. Slíva, J. Suchánek); zastoupen ve sbírkách Slovenské národní galerie Bratislava, GHMP Praha, Galerie výtvarného umění Ostrava (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)
Karel Demel
(1942-2024)
Karel Hynek Mácha - Máj
Položka č.: 180Vyvolávací cena: 6.000 CZK (250 €)
Ukončení prvního podání: 26. 02. 2026 15:00
bibliofilie, 5 x mezzotinta, 1982, 30,5 x 22 cm, sign. vše Karel Demel, č. 13/150, vydal Supraphon jako 23. svazek bibliofilské edice Polyhymnia a jako 84. publikaci v edici Lyry Pragensis, žák prof. Z. Sklenáře a J. Anderleho na VŠUP v Praze, člen SČUG Hollar
Aktuální cena: 6.000 CZK (250 €)