Josef Istler

(1919-2000)

žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga; malíř, grafik; charakteristickým rysem jeho tvorby byly tři významné složky: fantomatická postava, konstruktivní tvarová metafora a výrazově autonomní struktura, ktrerá čerpá z romantické přeludnosti bažin; prošel cestou od fyziologické analýzy a figur magického realismu k abstrakci; jde o volně vztyčené plošné malířské objekty s plnou vnitřní stavbou, tvořenou spletí vegetabilních, zpola fyziologických útvarů, v nichž splývá podoba těla či hlavy s obrazem stěny obydlí či náznakem fantaskního rostlinného útvaru; Istler spolupracoval s okruhem, který se stranou veřejnosti seskupil kolem K. Teiga a 1951 sestavil řadu sborníků "Znamení zvěrokruhu"; 1953 vznikly dvě verze jeho pouštního monstra "Nařvan", v témže roce se podílel na kompletaci pěti ineditních "Objektů", které navazují na pracovní sborníky z r. 1951 a jejich iniciátorem byl básník Vratislav Effenberger; vyvrcholením úsilí o spojení imaginárního a prostorové konstruktivnosti byly rozměrné obrazy "Objekt" a "Žlutá postava" (1956); v roce 1958 se v jeho tvorbě objevují shrnutí všech tendencí a způsobů; stává se po dvě desetiletí vůdčí osobností lyrické abstakce, vzniká grafický cyklus "Hlavy" (1958 - 1959); cyklus monotypů "Insinuace" (1965) pokračuje v tendenci fosforeskujících iluzivních objektů; v dalším období pokládá často poloreliéfní plochy před poměrně kllidná pozadí, aby sloučil harmonii barev s informální strukturou barvy jako hmoty; patří mezi čelné představitele českého a evropského surrealismu a informelu; účastnil se na výstavách českého výtvarného umění doma i v zahraničí; vytvořil také monumentální realizace (1969 - triptych pro letiště Praha - Ruzyně, 1975 - vitráž pro školu v Mostě), spolu s M. Medkem, J. Koblasou a K. Neprašem vytvořil jedinečné výtvarné řešení interiéru kostela sv. Petra a Pavla v Jedovnicích na Moravě; zastoupen v NG Praha, MG Brno, Památníku národního písemnictví Praha, GHMP, Tate Gallery London, Centre G. Pompidou Paris, British Museum London, Stedelijk Museum Amsterdam, Museum Marseille, Musée de L´Art Moderne de la Ville de Paris, Museum Bochum, Munchen, Geneve, Stockholm, oblastních galeriích České republiky aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 32

    Vyvolávací cena: 11.000 CZK (459 €)

    Ukončení prvního podání: 26. 02. 2026 15:00

    monotyp, 1968, 40,5 x 29,5 cm, sign. PD istler 68, uchyceno na podkladovém papíru, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 11.000 CZK (459 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 33

    Vyvolávací cena: 13.000 CZK (542 €)

    monotyp, 1961, 38,2 x 29,5 cm, sign. DU istler 61, uchyceno na podkladovém papíru, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 13.000 CZK (542 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Objekt

    Položka č.: 47

    Vyvolávací cena: 6.000 CZK (250 €)

    monotyp, 1970, 50 x 35,2 cm, sign. PD istler 70, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 6.000 CZK (250 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Plamen

    Položka č.: 73

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)

    lept, 1944, 24 x 7 cm, sign. DU istler 44, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 74

    Vyvolávací cena: 4.000 CZK (167 €)

    litografie, 1944, 20 x 20,5 cm, sign. LD istler, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 4.000 CZK (167 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 75

    lept, 1949, 29,5 x 24,5 cm, sign. DU islter 49, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    V modré

    Položka č.: 76

    grafický list, 1946, 35,9 x 29 cm, sign. PD istler 46, č. 8/11, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 77

    lept, 37 x 23,5 cm, sign. PD istler, č. 4/5 I. stav, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Struktura

    Položka č.: 78

    Vyvolávací cena: 7.000 CZK (292 €)

    lept, 1945, 27 x 22,5 cm, sign. PD istler 45, č. 1/4, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 7.000 CZK (292 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Ležící

    Položka č.: 79

    lept, 1952, 24,5 x 29,5 cm, sign. PD istler 52, č. 22/24, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 80

    lept, 1989, 32,5 x 26,5 cm, sign. PD istler 89, č. 15/21, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 81

    Vyvolávací cena: 8.000 CZK (334 €)

    litografie, 1948, 48 x 38 cm, sign. DU istler 48, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 8.000 CZK (334 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 82

    lept, 1970, 35 x 30,5 cm, sign. PD istler 70, č. 13/22, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 83

    lept, 1988, 33,5 x 24 cm, sign. PD istler 88, č. 118/200, edice Lyra Pragensis, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Frotáž

    Položka č.: 127

    Vyvolávací cena: 81.000 CZK (3.375 €)

    Aktuální cena: 81.000 CZK (3.375 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Vít Obrtel - Vodotrysk

    Položka č.: 173

    bibliofilie, 3 x lept, 1987, 30,5 x 21,5 cm, sign. vše istler, sign. Vít Obrtel, č. 165/200, vydal Památník národního písemnictví, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Reminiscence

    Položka č.: 174

    bibliofilie, 5 x lept, 1989, 31 x 22 cm, sign. vše istler, sign. Zdeněk Lorenc, č. 34/200, pět původních grafických listů s verši Zdeňka Lorence k výtvarníkovým sedmdesátinám dr. Ivan Hrdina, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA,…

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Šamsuddín Muhammad Háfez - Z Dívánu

    Položka č.: 175

    bibliofilie, 6 x lept, 1986, 31 x 21,5 cm, sign. vše istler, č. 34/200, vydal Supraphon jako 46. svazek bibliofilské edice Polyhymnia a jako 36. publikaci v edici Lyry Pragensis , žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar…

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Desatero

    Položka č.: 176

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (500 €)

    10 x lept, 1992, 29,5 x 20 cm, vše sign. istler 92, č. 40/100, rozměr kazety 44 x 32 cm, Edice Biblos, vydáno v nakladatelství Kniha, grafika, bibliofilie, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 12.000 CZK (500 €)