Ota Janeček

(1919-1996)

žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného na FAPS ČVUT v Praze, prof. J. Nováka na UMPRUM tamtéž, člen SVU Mánes, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; je charakteristickým představitelm tzv. generace druhé světové války; svým dílem zasáhl do malby, plastiky, volné grafiky (dřevořez, linoryt, suchá jehla, litografie, měkký kryt, kombinovaná technika, barevná akvatinta, serigrafie), knižní ilustrace i do užité tvorby (známková tvorba, knižní tvorba aj.); zabýval se textilní tvorbou, plastikou, šperkem; základním inspiračním zdrojem mu byla příroda, rozhodující lyrický prožitek; počátkem čtyřicátých let reagoval na tvorbu A. Modiglianiho, od 1943 byl ovlivněn kubismem; počátkem padesátých let se objevuje v jeho díle téma Trav a Ptáků, poté také obrazové cykly Stromů a Zimních zahrad, následně téma Města; šedesátá léta jsou ve znamení nefigurativní tvorby, podobenství mikrosvěta v cyklech Organismy, v letech 1964 - 1966 dominující lidská postava v rozsáhlém cyklu Ecce homo; v sedmdesátých letech cyklus Terče, později cyklus Organismus v přírodě, Slunce a země, Zdroje života; v malířské tvorbě se objevuje od sedmdesátých let ikonografický symbol - vejce; velmi často vejce spočívá v měkké trávě; poslední období jeho tvorby je neustálým dialogem mezi člověkem a přírodou; účastnil se společných výstav v Burianově D 41, účastnil se zlínských salonů, jako host vystavoval s UB v Praze; 1945, 1946 a 1956 pobýval v Paříži; za pobytu španělských malířů pařížské školy v Československu byl v trvalém kontaktu se španělskými umělci; 1948 pracoval v dílně Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti, kde vytvořil řadu keramických děl a textilií; jeho kresby doprovázely sbírky veršů F. Halase, V. Nezvala, J. Seiferta, J. Hory i díla klasiků W. Shakespeara, O. Wilda, D. Diderota, G. Flauberta, Voltaira i J. Nerudy, B. Němcové a dalších; intenzivní ilustrátorská práce (ilustroval přes sto knížek) vyústila ve výzdobu Slabikáře; spolupracoval na filmech (Vlčí jáma, Probuzení, Romeo, Julie a tma atd.); autor řady československých známek; svými díly je zastoupen v NG Praha, Památníku národního písemnictví v Praze, UPM Praha, v Tatte Gallery Londýn, v Národní knihovně v Paříži, Mc Nay Institute v San Antonio v USA, v Galerii d'art v Antverpách, v Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts v Japonsku, v National Gallery of Wales, Cardiff, v krajských a oblastních galeriích u nás a v soukromých sbírkách po celém světě (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

SEZNAM AUTORŮ


  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Akt s květem

    Položka č.: 747

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    Plánované ukončení: 14. 12. 2018 00:24

    linoryt, 16 x 8,8 cm, sign. PD Ota Janeček, č. 27/30, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: ID6783 Historie příhozu

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Zvoneček

    Položka č.: 103

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    suchá jehla, 8 x 12 cm, sign. PD Ota Janeček, pasparta, č. 9/40, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Faun a dívka

    Položka č.: 102

    Vyvolávací cena: 2.800 CZK (112 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    suchá jehla, 1987, 31,3 x 21,5 cm, sign. PD Ota Janeček 87, pasparta, č. 79/100, antiqari.at Radhošťská, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.800 CZK (112 €)

    Poslední dražitel: ID6783 Historie příhozu

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Spící dívka

    Položka č.: 109

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    linoryt, 16,2 x 10,7 cm, sign. DU Ota Janeček, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.200 CZK (48 €)

    Poslední dražitel: ID6783 Historie příhozu

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Portét dívky s ptáčkem

    Položka č.: 108

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    linoryt, 1983, 15,5 x 12,3 cm, sign. PD Ota Janeček 83, č. 122/200, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.200 CZK (48 €)

    Poslední dražitel: ID6783 Historie příhozu

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Dívka s ptáčkem

    Položka č.: 107

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    linoryt, 15 x 10,6 cm, sign. DU Ota Janeček, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.200 CZK (48 €)

    Poslední dražitel: ID6783 Historie příhozu

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Půlakt

    Položka č.: 106

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    linoryt, 15,9 x 11,3 cm, sign. PD Ota Janeček, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.700 CZK (68 €)

    Poslední dražitel: ID1947 Historie příhozu

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Půlakt

    Položka č.: 105

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    linoryt, 11 x 9,3 cm, sign. DU Ota Janeček, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Pták

    Položka č.: 104

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    suchá jehla, 1984, 15 x 13 cm, sign. DU Ota Janeček 84, pasparta, č. 8/10, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Spící

    Položka č.: 101

    Vyvolávací cena: 2.800 CZK (112 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    linoryt, 21,5 x 16,3 cm, sign. DU Ota Janeček, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.800 CZK (112 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Akt s rozcuchanými vlasy

    Položka č.: 100

    Vyvolávací cena: 16.000 CZK (640 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    litografie, pastel, papír, 1969, 65 x 43,5 cm, sign. PD Ota Janeček, rám, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 16.000 CZK (640 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Noční návštěva

    Položka č.: 99

    Vyvolávací cena: 85.000 CZK (3.400 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2018 15:00

    olej, plátno, 1983, 100 x 81 cm, sign. PD Ota Janeček 1983, rám, na zadní straně štítek: číslo katalogu 9178, Antikvariát Dlážděná, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 85.000 CZK (3.400 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Žena

    Položka č.: 229259

    Vyvolávací cena: 2.900 CZK (116 €)

    Plánované ukončení: 26. 12. 2018 15:32

    kniha, podpis na tit. listě O. Janeček, vyd. Odeon, Praha, 1970, pův. clpl. vazba s obálkou, nestr., okraje obálky lehce zašlé, velmi dobrý stav, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.900 CZK (116 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Španělé pařížské školy

    Položka č.: 229379

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 26. 12. 2018 17:32

    katalog, signovaný linoryt na tit. listě O. Janeček, vyd. SČUG Hollar, Praha, 1948, sešit, 11s., horní okraj obálky lehce zašlý, velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook