Ota Janeček

(1919-1996)

žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného na FAPS ČVUT v Praze, prof. J. Nováka na UMPRUM tamtéž, člen SVU Mánes, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; je charakteristickým představitelm tzv. generace druhé světové války; svým dílem zasáhl do malby, plastiky, volné grafiky (dřevořez, linoryt, suchá jehla, litografie, měkký kryt, kombinovaná technika, barevná akvatinta, serigrafie), knižní ilustrace i do užité tvorby (známková tvorba, knižní tvorba aj.); zabýval se textilní tvorbou, plastikou, šperkem; základním inspiračním zdrojem mu byla příroda, rozhodující lyrický prožitek; počátkem čtyřicátých let reagoval na tvorbu A. Modiglianiho, od 1943 byl ovlivněn kubismem; počátkem padesátých let se objevuje v jeho díle téma Trav a Ptáků, poté také obrazové cykly Stromů a Zimních zahrad, následně téma Města; šedesátá léta jsou ve znamení nefigurativní tvorby, podobenství mikrosvěta v cyklech Organismy, v letech 1964 - 1966 dominující lidská postava v rozsáhlém cyklu Ecce homo; v sedmdesátých letech cyklus Terče, později cyklus Organismus v přírodě, Slunce a země, Zdroje života; v malířské tvorbě se objevuje od sedmdesátých let ikonografický symbol - vejce; velmi často vejce spočívá v měkké trávě; poslední období jeho tvorby je neustálým dialogem mezi člověkem a přírodou; účastnil se společných výstav v Burianově D 41, účastnil se zlínských salonů, jako host vystavoval s UB v Praze; 1945, 1946 a 1956 pobýval v Paříži; za pobytu španělských malířů pařížské školy v Československu byl v trvalém kontaktu se španělskými umělci; 1948 pracoval v dílně Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti, kde vytvořil řadu keramických děl a textilií; jeho kresby doprovázely sbírky veršů F. Halase, V. Nezvala, J. Seiferta, J. Hory i díla klasiků W. Shakespeara, O. Wilda, D. Diderota, G. Flauberta, Voltaira i J. Nerudy, B. Němcové a dalších; intenzivní ilustrátorská práce (ilustroval přes sto knížek) vyústila ve výzdobu Slabikáře; spolupracoval na filmech (Vlčí jáma, Probuzení, Romeo, Julie a tma atd.); autor řady československých známek; svými díly je zastoupen v NG Praha, Památníku národního písemnictví v Praze, UPM Praha, v Tatte Gallery Londýn, v Národní knihovně v Paříži, Mc Nay Institute v San Antonio v USA, v Galerii d'art v Antverpách, v Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts v Japonsku, v National Gallery of Wales, Cardiff, v krajských a oblastních galeriích u nás a v soukromých sbírkách po celém světě (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

SEZNAM AUTORŮ


  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Buňky

    Položka č.: 38

    Vyvolávací cena: 85.000 CZK (3.400 €)

    Plánované ukončení: 01. 11. 2018 15:00

    olej, deska, 1983, 39 x 49 cm, sign. LD Janeček , rám, č.k. 4041, vzadu autorsky popsáno Ota Janeček 83 Úniky, jeden z předních českých umělců tzv. generace druhé světové války. Studoval kresbu na ČVUT v Praze u O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, kteří měli také později vliv na jeho dílo. Byl čl…

    Aktuální cena: 85.000 CZK (3.400 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Přání k narozeninám

    Položka č.: 139

    Vyvolávací cena: 10.000 CZK (400 €)

    Plánované ukončení: 01. 11. 2018 15:00

    2 x pastel, 1x linoryt, pastely 13 x 13,5 cm a 28,5 x 12 cm, linoryt 21,5 x 9 cm, sign. DU Ota Janeček, Jedná se o dvojlist s věnováním k narozeninám od Oty Janečka, 2x barevný pastel, 1x linoryt, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 10.000 CZK (400 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Barevná kompozice

    Položka č.: 134

    Vyvolávací cena: 16.000 CZK (640 €)

    Plánované ukončení: 01. 11. 2018 15:00

    pastel, papír, 16 x 21 cm, sign. PD Janeček, rám, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 16.000 CZK (640 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Sedící žena

    Položka č.: 133

    Vyvolávací cena: 13.000 CZK (520 €)

    Plánované ukončení: 01. 11. 2018 15:00

    akvarel, tuš, papír, 1943, 26 x 21 cm, sign. PN Janeček 43, rám, číslo katalogu 6768, Antikvariát Dlážděná, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 13.000 CZK (520 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Portrét Vlastimila Brodského

    Položka č.: 132

    Vyvolávací cena: 10.000 CZK (400 €)

    Plánované ukončení: 01. 11. 2018 15:00

    uhel, pastel, papír, 1956, 50,5 x 37 cm, sign. PD Ota Janeček 1956, pasparta, portrét zachycuje slavného herce v období, kdy Vlastimil Brodský s dobrým přítelem Otou Janečkem sdílel společný byt, Antikvariát Dlážděná, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 10.000 CZK (400 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Kubistické zátiší

    Položka č.: 227170

    Vyvolávací cena: 8.000 CZK (320 €)

    Plánované ukončení: 12. 11. 2018 10:26

    suchá jehla, 1943, 24 x 15 cm, sign. PD Janeček 43, rám, č. 12/12, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 8.000 CZK (320 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Havran

    Položka č.: 227311

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (120 €)

    Plánované ukončení: 13. 11. 2018 10:17

    lept, suchá jehla, 1984, 20 x 15 cm, sign. PD Ota Janeček 84, rám, 5/10, Antikvariát Dlážděná, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 3.000 CZK (120 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook