František Stolař

(1933-2012)

Malbě a kresbě se začal intenzivně věnovat v r. 1956. V roce 1962 se soukromě vzdělával u akad. malíře Miloše Maliny a Jindřicha Halekala. Zpočátku se zúčastňoval výstav neprofesionálních výtvarníků PRAHA a LETNÁ. První a na velmi dlouho poslední samostatnou výstavu uspořádal v Klubu školství a kultury (Savarin) v r. 1970. Tato výstava trvala pouze jediný den a byla na příkaz stranických orgánů ukončena. Tvorba F. Stolaře byla výrazně ovlivněna významnými uměleckými směry té doby. Polovina 60. let nese znaky hnutí „Informelu“. 70. léta jsou zásadním způsobem poznamenána vlivy „Pop-artu“. Oproti velmi rozšířeným informelním tendencím 60. let je pop-artová tvorba F. Stolaře v českém výtvarném umění vskutku ojedinělá a výjimečná. Stolařova tvorba v jeho prvních etapách je spíše malířská, jeho pozdější aktivity inklinují spíše k tvorbě kresebné. Patří k autorům, kteří se nedali zlomit nepřízní osudu a mocných. Pracovitě a vytrvale vytváří svá drobná výtvarná díla. Nedokáže si představit snad ani den bez malování.

  • František Stolař

    (1933-2012)

    Červený obraz

    Položka č.: 243995

    Vyvolávací cena: 2.800 CZK (112 €)

    Plánované ukončení: 14. 04. 2020 11:31

    olej, plátno, 1964, 100 x 70 cm, sign. na zadní straně Stolař, rám, na zadní straně štítek s popisem, Antikvariát Dlážděná, soukromý žák Miloše Maliny a Jindřicha Halekala

    Aktuální cena: 2.800 CZK (112 €)