Bohumil Stanislav Urban

(1903-1997)

žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purkyně, člen mezinárodní poroty umělecké výstavy při OH v Amsterodamu 1928, člen Bloku výtvarných umělců a Severočeských výtvarných umělců; malíř, grafik, spisovatel, estetik, pedagog; získal stipendijní Hlávkovu italskou cenu, Klárovu římskou cenu a stipendium ministerstva školství pro studium v Paříži; ve 30. letech byl výtvarným referentem Národních listů, 1942 redigoval sborník Umění dneška; realistickou malbou a kresbou zachycoval krajinu, náměty z pražské periferie, figurální kompozice s náboženskou a sociální tématikou, květinová a ovocná zátiší; věnoval se portrétu (J. B. Foerster, Z. Nejedlý, O. Chlup) a volné grafice; životní téma představuje žena a její charisma; zabýval se typologií a plakátovou tvorbou; byl středoškolským profesorem, pedagogem Vyšší pedagogické školy v Brně a estetickíé výchovy na FF UK v Praze (1953-1973); spoluautor učebnice Písmo (s J. Křížkem, 1938) a autor knihy Kapitoly z dějin estetické výchovy; s manželkou - sochařkou A. S. Urbanovou a R. Landerem založil 1942 v Praze maňáskové divadlo; navrhovali loutky a podíleli se na scénografii představení; měl samostatnou expozici v rámci Salonu nezávislých v Paříži a putovní výstavu v rámci Královské společnosti britských akvarelistů; zastoupen ve sbírkách NG a Galerie hlavního města Prahy v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2007)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Položka č.: 630

    Vyvolávací cena: 7.800 CZK (312 €)

    Plánované ukončení: 13. 12. 2019 08:30

    olej,sololit, 34 x 20 cm, sign. PD B.S.Urban, rám, Malba z autorova vrcholného období 1. poloviny třicátých let, kdy v rámci Sdružení výtvarníků v Praze rozvíjeli společně s Františkem Foltýnem, Augustinem Ságnerem, Jiřím Jelínkem a dalšími umělci program geometrické abstrakce a pokoušeli se o spolu…

    Aktuální cena: 7.800 CZK (312 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Lidská krajina

    Položka č.: 393

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 12. 12. 2019 15:00

    olej, plátno, 1943, 39 x 79 cm, sign. PD B. S. Urban 1943, rám, typická ukázka z díla studenta J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na Avu v Praze. Urban byl malíř krajin, ale i pražských periferií či figurálních kompozic s náboženskou a sociální tematikou. Dražená položka zaujme pro …

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Busta a dívka

    Položka č.: 240149

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    Plánované ukončení: 12. 12. 2019 19:08

    litografie, 19,5 x 15 cm, sign. PD B. S. Urban, papír na několika místech nalomený, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purkyn…

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Ženský akt pod stromem

    Položka č.: 240173

    Vyvolávací cena: 350 CZK (14 €)

    Plánované ukončení: 12. 12. 2019 19:36

    lept, 1944, 12,5 x 9 cm, sign. PH B. J. Urban, nalepeno na papíru, papírová pasparta, mimo grafického list připsáno napsáno: "Srděčně B. S. Urban V Praze 16. října 1944", antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estet…

    Aktuální cena: 350 CZK (14 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Práce na poli

    Položka č.: 211274

    Plánované ukončení: 17. 12. 2019 13:14

    Aktuální cena: 350 CZK (14 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Položka č.: 213664

    Plánované ukončení: 18. 12. 2019 10:07

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Dívka s Jezulátkem

    Položka č.: 232718

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 06. 01. 2020 19:44

    litografie, 16 x 11,2 cm, sign. PD B. S. Urban, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purkyně, člen mezinárodní poroty umělecké …

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

  • Bohumil Stanislav Urban

    (1903-1997)

    Před Svatým Mikulášem

    Položka č.: 234069

    Plánované ukončení: 06. 01. 2020 20:08

    litografie, 19,5 x 12 cm, sign. LD B. S. Urban, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, F. Thieleho, F. Kupky a K. Krattnera na AVU v Praze, studium dějin umění a estetiky na FF UK, zakládající člen a předseda Sdružení výtvarníků v Praze a sdružení Purkyně, člen mezinárodní poroty umělecké …

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)