František Tichý

(1896-1961)

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění; malíř, kreslíř, grafik, illustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog; 1929 - 1935 žil ve Francii, kde umělecky dozrál; pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl ovlivněn na celý život, v malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence; poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři; další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst, maloval imaginativní portréty, zátiší; věnoval se ilustraci, kresbě a typografii, kresby uveřejňoval časopisecky; příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu; zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií; přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století; profesor VŠUP v Praze (1945 - 1951); v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem; zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, GMU v Roudnici nad Labem, GVU v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, MU v Olomouci, OG v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, GBR v Lounech aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

SEZNAM AUTORŮ

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Arlecchino

    Položka č.: 173

    Vyvolávací cena: 6.000 CZK (240 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    suchá jehla, 1944/1945, 28,5 x 19 cm, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 6.000 CZK (240 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Měsíční krajina

    Položka č.: 172

    Vyvolávací cena: 4.300 CZK (172 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    suchá jehla, 1948, 11,1 x 8,3 cm, sign. DU Tichý, rám, Antikvariát Ostrovní, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 4.300 CZK (172 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Jezdec na koni

    Položka č.: 171

    Vyvolávací cena: 4.200 CZK (168 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    suchá jehla, 1948, 11 x 8 cm, sign. DU Tichý, rám, Antikvariát Ostrovní, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 4.200 CZK (168 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Tři psi (Mstivá kantiléna)

    Položka č.: 170

    Vyvolávací cena: 4.200 CZK (168 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    suchá jehla, 1948, 11,1 x 8,4 cm, sign. DU Tichý, rám, Antikvariát Ostrovní, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 4.200 CZK (168 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Novoročenka Jana Fučíka na rok 1953

    Položka č.: 169

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 26. 09. 2019 15:00

    suchá jehla, 1952, 3,9 x 5,4 cm, sign. DU Tichý 52, rám, zašpiněno, rám bez skla, antiqari.at Radhošťská, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: ID6**8 Historie příhozu

Facebook