František Tichý

(1896-1961)

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění; malíř, kreslíř, grafik, illustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog; 1929 - 1935 žil ve Francii, kde umělecky dozrál; pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl ovlivněn na celý život, v malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence; poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři; další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst, maloval imaginativní portréty, zátiší; věnoval se ilustraci, kresbě a typografii, kresby uveřejňoval časopisecky; příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu; zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií; přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století; profesor VŠUP v Praze (1945 - 1951); v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem; zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, GMU v Roudnici nad Labem, GVU v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, MU v Olomouci, OG v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, GBR v Lounech aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

SEZNAM AUTORŮ


  • František Tichý

    (1896-1961)

    Sedící dívka se zrcadlem

    Položka č.: 253

    Vyvolávací cena: 4.000 CZK (160 €)

    Plánované ukončení: 31. 01. 2019 14:12

    litografie, 1957, 14,5 x 10,6 cm, sign. DU Tichý 57, rám, č. 292, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 4.000 CZK (160 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Zátiší s hroznem vína

    Položka č.: 230946

    Vyvolávací cena: 39.000 CZK (1.560 €)

    Plánované ukončení: 23. 01. 2019 18:03

    kombinovaná technika kvaš a kresba, 23 x 29 cm, sign. DU Tichý, rám, Tichý je považován za přední osobnost české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Přesto, že jeho tematický i výrazový rejstřík je velice bohatý – zátiší, motivy městské krajiny, portréty (například démonický portrét Paganiniho)…

    Aktuální cena: 39.000 CZK (1.560 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Ptačí žena

    Položka č.: 230947

    Vyvolávací cena: 38.000 CZK (1.520 €)

    Plánované ukončení: 23. 01. 2019 18:04

    kresba, kombinovaná technika, tužka, 26,5 x 20 cm, sign. DU Tichý, rám, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 38.000 CZK (1.520 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Ležící akt

    Položka č.: 230939

    Vyvolávací cena: 32.000 CZK (1.280 €)

    Plánované ukončení: 24. 01. 2019 19:43

    tužka, pastel, papír, 1944, 24 x 68,5 cm, sign. LD Tichý 44, rám, vzadu nalepen štítek a razítko Oblastní galerie výtvarného umění v Gottwaldově s popisem, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 32.000 CZK (1.280 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook