Josef Jíra

(1929-2005)

studium na odborné šperkařské škole v Turnově, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, člen Nové skupiny a skupiny M 57; malíř; od 1955 ilustruje, 1958 spoluzakládá tvůrčí skupinu M 57 (L. Karoušek, V. Karoušek, J. Novák, F. Peterka, R. Plachta, M. Preclík, J. Rada, J. Šerých, V. Tesař, M. Truksa); 1962 se v jeho obrazech objevil motiv tváře s nadsazeným detailem doširoka otevřeného oka; 1964 vznikl cyklus s motivem zabitých pstruhů, v šedesátých letech pak i cyklus Oči a cyklus Milenci; roku 1972 stál u zrodu Výtvarného léta Maloskalska a do konce osmdesátých let výrazně ovlivňoval jeho dramatugii; 1989 se připojil k iniciativě kulturních pracovníků za propuštění V. Havla a ostatních nespravedlivě vězněných; 1992 otevřel v původních prostorách Boučkova statku v Malé Skále galerii výtvarného umění, kde shromáždil sochy, obrazy a grafiku více než osmdesáti našich autorů 20. století; s P. Ulrychem vydal v nakladatelství Paseka Deníky malíře srdcem (1997), svérázný cestopis z let 1963 - 1997, kde vedle výtvarné zkratky zaujme i zkratka literární, expozice myšlenek, umocněných kresbou a koláží; zastoupen ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Přes okno

    Položka č.: 441

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 27. 02. 2020 15:00

    litografie, 1983, 29,5 x 20,2 cm, sign. PD Jos. Jíra 83, č. 6/30, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: ID7**7 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Růže

    Položka č.: 440

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (76 €)

    suchá jehla, akvarel, 1989, 10,7 x 7,6 cm, sign. PD J. Jíra 89, Antikvariát Ostrovní, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.900 CZK (76 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Dívka s kytičkou

    Položka č.: 439

    suchá jehla, akvarel, 1993, 15 x 10 cm, sign. PD J. Jíra 93, Antikvariát Ostrovní, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 2.100 CZK (84 €)

    Poslední dražitel: ID1**4 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Přípitek

    Položka č.: 438

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    suchá jehla, 19,7 x 14 cm, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Smrt

    Položka č.: 437

    suchá jehla, 19,5 x 14 cm, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Noc

    Položka č.: 436

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Muž a žena

    Položka č.: 435

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Krejčovská panna

    Položka č.: 434

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Vzpoura I.

    Položka č.: 433

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    obrazy a grafika 1969/1979

    Položka č.: 189

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 11. 03. 2020 18:37

    katalog, 20 x 21 cm, podpis výtvarníka s kresbou na titl. straně, vydal SČVU, 1979, Praha, sešit bez obálky, bez výrazného poškození, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)