Maxmilián Švabinský

žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale des Beaux Arts v Paříži, čestný člen JUV v Praze a KVU Aleš v Brně; malíř, kreslíř, grafik, pedagog; 1910 jmenován řádným profesorem Akademie umění v Praze na speciální škole pro grafické umění a malířství; jako profesor působil na AVU v Praze (1910-1939), vedoucí grafické speciálky (1910-1928), rektor (1916-1920, 1924-1926, 1933-1935), vedoucí figurálního malířského oddělení (1926-1939); zabýval se komorní i monumentální malbou, převažovaly figurální náměty a portréty (z rodinného prostředí i významných osobností veřejného a uměleckého života), kresbou, užitou i volnou grafikou (figurální a přírodní motivy, přírodní i sakrální náměty, portréty), plakátovou a známkovou tvorbou, mozaikou, návrhy vitráží, realizacemi pro architekturu (nástěnné obrazy Literatura a Umění pro Obecní dům v Praze); grafickými pracemi ilustroval řadu publikací; doménu jeho tvorby představuje grafické dílo, zejména dřevoryty v letech 1900-1923 a litografie v letech 1923-1933, významná jsou symbolistní malířská díla kolem 1900 (Chudý kraj, Splynutí duší) a monumentální žánrové malby; zastoupen ve sbírkách NG, PNP, UPM GHMP a Sbírkách Pražského hradu v Praze, Západočeské galerie v Plzni, MG v Brně, Muzea Kroměřížska v Kroměříži, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, GVU v Olomouci, GVU v Chebu, Východočeské galerie v Pardubicích, KGVU ve Zlíně, Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

  • Maxmilian Švabinský

    Zahučaly hory, zahučaly lesy

    Položka č.: 242632

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 27. 02. 2020 18:40

    litografie, 17 x 11,5 cm, sign. PD M. Švabinský, rám, zažloutlý a pokrčený papír, v horní části vodní skvrna, Antikvariát Dlážděná, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající čle…

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

    Poslední dražitel: ID5**4 Historie příhozu

  • Maxmilián Švabinský

    Václav Němec

    Položka č.: 180980

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 09. 03. 2020 14:26

    hlubotisk, 1916, 34 x 29 cm, sign. v tisku PD MŠvabinský 1916, zažloutlý, zašpiněný, při okrajích roztržený papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládajíc…

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

  • Maxmilián Švabinský

    Portrét Rudolfa Ryšavého

    Položka č.: 191495

    Plánované ukončení: 09. 03. 2020 14:51

    litografie, 1931, 17,5 x 13,5 cm, značeno na kameni PN M Švabinský, zažloutlý, při okraji natržený papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČ…

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

  • Maxmilián Švabinský

    Method Kaláb

    Položka č.: 200018

    Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

    Plánované ukončení: 09. 03. 2020 14:59

    Aktuální cena: 150 CZK (6 €)