Viktor Stretti

(1878-1957)

žák prof. E. Lišky, F. Jeneweina a G. Schmoranze na UMPRUM v Praze, prof. F. Ženíška na AVU, prof. C. Marra a P. Halma na Akademii v Mnichově, člen SVU Mánes, spoluzakladatel a předseda SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor, pedagog; byl jedním z prvních českých grafiků, kteří byli oceněni medailí na výstavě v Mnichově 1898 za soubor leptů; 1904-1906 pedagogicky působil jako asistent pro všeobecné kreslení aktu na UMPRUM v Praze; pravidelně navštěvoval Paříž a Londýn, kde 1913 spolupracoval s litografem J. Pennelem; pražské motivy se objevovaly v romanticky pojatých malbách i grafikách (monumentální obraz Hradčany, 1951); řadu námětů načerpal také během svých četných zahraničních cest (Francie, Nizozemí, Anglie a Itálie); byl autorem mnoha portrétů významných osobností (Jan Kubelík, Jaroslav Kocián, Auguste Rodin ad.); později převážila v jeho díle především grafika (litografie, suchá jehla a akvatinta), všestranný talent však uplatnil i v několika plastikách a bronzových plaketách (např. generál Pellé pro Válečné muzeum v Paříži); vytvořil řadu novoročenek a exlibris, věnoval se plakátové tvorbě, podílel se na instalacích výstav; po celý život zůstal důsledným realistou; bratr Jaromíra Strettiho-Zamponiho; zastoupen ve sbírkách NG a GHMP v Praze, ve sbírkách Pražského hradu, MG v Brně, GVU v Ostravě, Západočeské galerie v Plzni a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

SEZNAM AUTORŮ


  • Viktor Stretti

    (1878-1957)

    Besedující slováci (PF 1920)

    Položka č.: 208354

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    Plánované ukončení: 04. 05. 2017 22:12

    litografie, 1919, 14 x 12 cm, sign. PD Viktor Stretti, antiqari.at Radhošťská, žák prof. E. Lišky, F. Jeneweina a G. Schmoranze na UMPRUM v Praze, prof. F. Ženíška na AVU, prof. C. Marra a P. Halma na Akademii v Mnichově, člen SVU Mánes, spoluzakladatel a předseda SČUG Hollar

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Viktor Stretti

    (1878-1957)

    Portrét muže

    Položka č.: 206193

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 11. 05. 2017 15:20

    kresba na skle, tužka, 1951, 28,2 x 22,5 cm, monogr. PD V.S. 15 X. 1951, Antikvariát Ostrovní, žák prof. E. Lišky, F. Jeneweina a G. Schmoranze na UMPRUM v Praze, prof. F. Ženíška na AVU, prof. C. Marra a P. Halma na Akademii v Mnichově, člen SVU Mánes, spoluzakladatel a předseda SČUG Hollar

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook