Josef Váchal

(1884-1969)

žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon; český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník; jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření, na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem, spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje; v roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války silně zasáhla do tvorby, zejména nedlouho po válce; Váchal se zaměřoval zejména na grafické práce, snažil se však v grafice hledat a formovat nové velice originální postupy, vytvářel vlastní knihy, které nesly podobu uměleckého rukodělného artefaktu, umísťoval do těchto knih četné ilustrace dřevorytem, knihy sám sázel, vázal a tiskl, a to jen ve velmi omezeném nákladu několika kusů, takto vzniklé knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století; po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevuje; Váchalův život v zapomnění nezvrátila ani krátká změna atmosféry ve společnosti roku 1968, Váchal byl oceněn titulem národní umělec a krátce potom umírá; rozsah a význam jeho díla mohl být znovuobjeven až po roce 1989; 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal Váchal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana, interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala (internet - Wikipedie)

SEZNAM AUTORŮ

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Dřevoryty k Mystikům a vizionářům

    Položka č.: 24

    Vyvolávací cena: 19.000 CZK (760 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 11. 2019 15:00

    5x dřevoryt, 1911-13, vše 21 x 21 cm, vše značeno razítkem JV, sign. v tiráži JVáchal, obsahuje listy: Strom života, Agrippa Cornelius, Jakub Boehme, Angelus Silesius a Kateřina Emerichová, vydal M. Beznoska, Praha II pravděpodobně ve 20. letech, lehce zažloutlý papír, na papíře drobné skvrnky, žák …

    Aktuální cena: 19.000 CZK (760 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    E.A. Poe v dřevorytu

    Položka č.: 160

    Vyvolávací cena: 13.000 CZK (520 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 11. 2019 15:00

    bibliofilie, soubor 15 dřevorytů na náměty slavných povídek E.A. Poa, značeno ve štočku, vyd. Pourova edice, Praha, přiložen seznam vyobrazení, volné listy v obálce bez vady, okraje obálky mírně opotřebené, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakl…

    Aktuální cena: 13.000 CZK (520 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Šumava umírající a romantická - originální předsádka

    Položka č.: 161

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (480 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 11. 2019 15:00

    mnohobarevný dřevořez, 1931, 62 x 46 cm, rám, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 12.000 CZK (480 €)

    Poslední dražitel: ID7**3 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Jan Baleka: Pekelník Josef Váchal

    Položka č.: 172

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 11. 2019 15:00

    7x dřevoryt, 1970, sto neprodejných výtisků na ručním losinském papíru pro sebe a své přátele vydal Ing. Jiří Oliva, tento výtisk má č. 87, otisky z původních štočků, zažloutlá obálka, na obálce drobné skvrnky, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraiko…

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    A. Macek: Dvě povídky

    Položka č.: 261

    Vyvolávací cena: 900 CZK (36 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 11. 2019 15:00

    bibliofilie, 3x pův. dřevoryt, tit. list a konečná linka J. Váchal, vyd. Spolek českých bibliofilů, nákl. časop. Peníze, Praha, 1911, obs: povídky Robert Ďábel a Přítel a milenec, pův. kartonové desky, nestr., velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupi…

    Aktuální cena: 900 CZK (36 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Emmerich A. Hruška - Zpívající Hetéry

    Položka č.: 348

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 11. 2019 15:00

    bibliofilie, 15 x 12 cm, 13x dřevoryt J. Váchal, vyd. Otto Parma, Praha, 1914, pův. clpl. vazba, nestr., natržený hřbet, poničená vazba, text majitele na úvodní straně, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.600 CZK (104 €)

    Poslední dražitel: ID7**3 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    A. Macek - Dvě povídky

    Položka č.: 349

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 11. 2019 15:00

    bibliofilie, 20 x 15,5 cm, 3x dřevoryt J. Váchal, vyd. Marie Kliková, Praha, 1911, pův. kart. vazba, nestr. , lehce opotřebený stav, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook