František Burant

(1924-2001)

studium na Státní grafické škole, žák prof. Kaplického na VŠUP v Praze, člen skupiny UB 12, spolku Hollar, SVU Mánes; malíř, grafik, sklář; patří do širokého proudu umělců generace, která svůj nástup prožila opožděně díky válečným událostem; 1941 - 1945 byl úředníkem v pivovaru, dělníkem ve slévárnách a textilce; následovala studia; 1951 - 1960 byl asistentem prof. Kaplického, poté odborný asistent pro obor sklářského výtvarnictví na VŠUP, 1969 - 1981 docentem VŠUP, 1982 profesorem; tvorba představuje figurální a krajinné motivy, motýly, můry, transponuje principy grafiky do skla; jde ve značné míře o monumentální realizace, při kterých se zaměřil na různé technologie úpravy skla; grafika je naopak komorního rázu, často tištěná v malých nákladech; nezanedbatelnou součástí díla jsou ilustrace, vystavoval s UB; svými díly je zastoupen ve sbírkách NG Praha, GHMP, v krajských GVU a v soukromých sbírkách v zahraničí (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)

  • František Burant

    (1924-2001)

    Klečící dívka

    Položka č.: 242982

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 30. 04. 2020 22:08

    litografie, 1983, 14,3 x 10 cm, sign. PD F. Burant 1983, vydáno společně s básní Exotický parfém od Ch. Baudelaire, vydáno na počest narozenin profesora Františka Buranta, vydal doc. dr. Josef Straka, antiqari.at Radhošťská, studium na Státní grafické škole, žák prof. Kaplického na VŠUP v Praze, čle…

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)