Miroslav Barták

Grafik, karikaturista. Stálý spolupracovník německého nakladatelství Rohwolt a Rosenheimer. Kmenovým autorem švýcarského humoristického časopisu Nebelspalter. Vystudoval námořní akademii ve Varně (Bulharsko) a v letech 1960–1969 pracoval na námořních lodích jako lodní inženýr. Od r. 1969 žije jen na souši jako humoristický kreslíř na volné noze a to v domku u Prahy se ženou, psem a kočkami. V r. 1990 byl zvolen prvým předsedou ČUK (do r. 1998). Od r. 1970 měl v Evropě 86 svých výstav, mj. v Malostranské besedě v Praze. Ocenění: Je nositelem nizozemské medaile Ton Smithe za významný přínos žánru (2007). Obdržel Výroční cenu ČUK v r. 2005. Získal mj. Hlavní cenu Emil Stadiónu Praha (1986) a 1. ceny na Humorestu (2000, 2008), Fór pro FOR Praha (2002, 2007) a bienále Písek (2007) Vydal 11 knih vtipů (3 ve Švýcarsku, 3 v Německu, 1 na Slovensku a 4 doma), ilustroval 60 knih, tvořil kreslené filmy. Od poč. 70. let min. stol. je kmenovým autorem švýcarského časopisu Nebelspalter, kreslil pro curyšský Das Magazin a je kreslířem týdeníku Weltwoche. Poznámka: Barták tvrdí: jakmile začnete brát něco vážně, v ten moment vám začnou odumírat mozkové buňky ceska-karikatura.cz, 2012/08 - V letech 1959-1969 lodní inženýr Čs. námořní plavby. Od r. 1969 karikaturista na volné noze. Autor humoristických knih, ilustrací, televizních pohádek a kreslených filmů. PETŘÍK, Vladimír: Veletucet. 1. vyd. Praha : SNTL, 1988, s. 15-16 Kdo je kdo v České republice na přelomu 20. století. Praha : Kdo je kdo, 1998, s. 29-30 ZIEGLER, Jan: Malíře Bartáka okouzlily Řevnice. Mladá fronta Dnes, 22.7.2003, roč. 14, č. 169, Praha [příloha], s. [C/1] zdroj - www.svkkl.cz

Žádná aktuální aukce