Niki de Saint Phalle (1930-2002)

Monster

litografie, 1995, 64 x 104 cm, sign. PD Niki de St Phalle, rám, č. 130/250, Niki de Saint Phalle byla francouzsko-americkou vizuální umělkyní – sochařkou, malířkou a filmařkou. Autorka se stala známou v době 60. let, kdy patřila do skupiny Nových realistů. Ve své tvorbě často tematizovala feministické otázky, stejně jako otázky ženskosti obecně. Mezi její první díla patřily tzv. střílené malby, které pojímala jako jistou formu performance, jelikož je vytvářela před publikem. S puškou přišla k předpřipravenému plátnu s balónky naplněnými barvou a skrze střílení na jednotlivé balónky vznikla barevná plocha obrazu. Později se autorka orientovala spíše na sochařství. Jedním z důležitých momentů byla spolupráce s jejím partnerem Jeanem Tinguelym na výstavě She – A cathedral v Moderna Museet ve Stockholmu, kde vytvořila monumentální sochu, do které se vstupovalo skrze její pohlavní ústrojí a jejíž interiér byl doplněn o multimediální instalaci. Její sochařská tvorba těchto ženských figur zvaných Nana je v nejkomplexnější podobě viditelná v Il Giardino dei Tarocchi v Toskánsku. Specifická skladba a barevnost postavy Nana se prolínají i v její grafické tvorbě. Nabízená grafika Monster představuje obraz přátelského monstra, které budí spíše radost než strach

ID: 281380

Vyvolávací cena: 38.000 CZK (1.584 €)

Plánované ukončení: 16. 05. 2024 17:45

Aktuální cena: 38.000 CZK (1.584 €)