Detail díla

Zdeněk Burian (1905-1981)

malíř, ilustrátor, žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského, člen Sdružení výtvarníků Purkyně. Zdeněk Burian je považován za jednoho z nejslavnějších českých ilustrátorů. Často přezdívaný malíř “dobrodružství“, jenž byl dobrodruhem i mimo malířské plátno, svými ilustracemi obohatil nejen literární ale i filmový svět. Pro svůj nepřehlédnutelně výjimečný talent byl přijat již ve čtrnácti letech na Akademii výtvarného umění v Praze. Svým veskrze originálním, avšak těžko zařaditelným projevem se stal Zdeněk Burian jednou z dominantních osobností české výtvarné scény 20. století.

Poklad Inků (Pštros)

kvaš, papír, 21 x 18 cm, sign. LD Z. Burian, rám, ilustrace ke knize Karla Maye - Odkaz posledního Inky, str. 133, nakl. Jan Toužimský Praha 1932, Jeli. Hlad se dostavil, a žízeň nedala na sebe také dlouho čekati. Jezdci přitahovali opasky, aby jim žaludek nekručel a zmlkli. Čas postoupil již až do středu odpoledne, když náhle ukázal chirurg rukou kupředu a zašeptal, jako by se obával, že někoho ze spaní probudí: ,,Un avestruz!" Tedy pštros. Jeho soudruzi pohlédli rychle označeným směrem a spatřili vysokého a nohatého ptáka, jenž v slušné vzdálenosti tloukl zobákem do země a do té chvíle jezdců nezpozoroval. ,,Tiše!" šeptal Parmesan, klada prst na ústa,,,masa bude dost a hlad zmizí, jen opatrně, velmi opatrně!" ,,Maso bude teprve pak, až ptáka chytíme," sípěl Fric, ,,ale slyšel jsem, že je obtížno pštrosa uloviti." ,,Strašně obtížno," přizvukoval Parmesán, ,,Vaše Milost je ukrutně dobře informována. Uteče nám." Doktor stiskl prstem hrot svého nosu a pronesl vážně: ,,Señorové, mám to! Hleďte! Věda jest tím, co člověka zbavuje rozpaků. Jsem učněm vědy a zvláště učněm zoologie, k níž patří také pštros. Povím vám, jak se zmocníme masa. ,,Oh! Čeho by se nedovtípil učenec, je-li to k snědku!" ozval se Fric. ,,Nuže! Ven s tím! Pštrosi mívají nakvap!" pobízel Parmesán. ,,Věda nás učí, že pštros rád strká hlavu do země." ,,O tom jsem už také slyšel písničku." ,,Nuže! Pak znáte mou pomůcku. Donuťte ho nějak, aby strčil hlavu do země. Pak nás neuvidí a můžeme na něho přikvačiti jako David na Filištíny!" ,,Señore! Tot vskutku hladový vtip! Máte mne za blázna." ,,Ani mi ve snu --! Mluvím vážně.",,Cválejte tedy k němu sám a požádejte ho zdvořile, aby strčil hlavu do země." ,,Předpokládám, že to bude míti účinek právě opačný.“ ,,To si myslím taky. Jak ho vlastně chcete donutiti, aby zastrčil hlavu, kam se mu třeba nechce?" ,,To je vaše záležitost, señore! Dal jsem vám typ, a nevíte-li, kterak jej použíti, není to záležitostí mou, nýbrž vaší, ačkoli lituji hluboce, že se tímto hovorem nenasytíme."

Antikvariát Dlážděná

žák prof. M. Švabinského a J. Obrovského na AVU v Praze, člen Sdružení výtvarníků Purkyně

ID: 281300

Vyvolávací cena: 130.000 CZK (5.417 €)

Plánované ukončení: 16. 05. 2024 16:25

Aktuální cena: 130.000 CZK (5.417 €)

Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Zpět

Instagram

Facebook