Oldřich Hlavsa (1889-1936)

Hlavsa Oldřich (1889-1936) * 1.11. 1889 Rybná nad Zdobnicí – † 11. 2. 1936 Praha Narodil se jako nejmladší ze 6 dětí v rodině chudého chalupníka v Německé Rybné (dnes Rybná nad Zdobnicí). Po skončení obecné školy odešel do Žamberka, kde se učil číšníkem. Ve volných chvilkách se věnoval své zálibě, malování. Ve Vídni, kam Hlavsa odešel na vandr, se mu dostalo prvního metodického vedení na speciálním kurzu kreslení. S malými úsporami odešel na Akademii výtvarného umění do Mnichova, kde působil v letech 1910–1913, studia dokončil na Pražské Akademii. Byl žákem profesorů Františka Ženíška a Vojtěcha Hynaise (1914, 1920–1923). Po 1. světové válce, kterou prožil v Rusku jako legionář, žil střídavě v Praze, Německé Rybné a Vamberku. Fara v Německé Rybné se stala jeho druhým domovem a farář Jan Selichar jeho druhým otcem a přítelem. Ten jej také při všech studiích finančně podporoval. Náměty ke svým obrazům čerpal Hlavsa především z rodného kraje a patřil do okruhu tzv. rybenské skupiny malířů. Byl výborným portrétistou, avšak v jeho díle převažuje tvorba krajinářská, byl malířem lyrických náladových krajinek Orlického podhůří. Část jeho tvorby je umístěna v místní obrazárně v Síni Oldřicha Hlavsy, která byla otevřena veřejnosti 26. července 1986. Oldřich Hlavsa je pohřben na hřbitově ve Vamberku.

Zima na vsi

olej, malířská lepenka, 36 x 45 cm, sign. PD Oldřich Hlavsa, rám, malba krajináře, který ve své tvorbě převážně zachycoval okolí Rybné nad Zdobnicí a krajinu pod Orlickými horami

v letech 1910-1913 žák prof. Halma a Hertericha na Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) v Mnichově, 1920-1923 žák prof. V. Hynaise a F. Ženíška na Akademii výtvarných umění v Praze

ID: 82

Vyvolávací cena: 8.000 CZK (320 €)

Ukončení prvního podání: 27. 02. 2020 15:00

Aktuální cena: 8.000 CZK (320 €)