Jan Honsa (1876-1937)

Chalupa

olej, lepenka, 32 x 49 cm, sign. PD J. Honsa, rám, český malíř, grafik a krajinář. Po ukončení měšťanské školy pracoval v rodinném hospodářství. Na jaře r. 1893 byl přijat do krajinářské speciálky prof. Julia Mařáka na pražské Akademii. V r. 1903 podnikl cestu do Paříže a Normandie. V r. 1904 také obdržel na světové umělecké výstavě v Saint Louis bronzovou medaili za obraz Letní odpoledne. Další jeho cesta vedla do Drážďan, Berlína, Holandska, Belgie, Francie a Mnichova. Jeho malířská tvorba byla založena na trvalém a hlubokém kontaktu s přírodou. V obrazech z ranné doby (okolo r. 1903) je vidět nejvíce vliv impresionismu. Na svých dílech Honsa zachytil ráz i náladu kraje, a i když většina krajinářských prací čerpala náměty z Podorlicka a Vysočiny, převyšuje svojí uměleckou úrovní regionální význam a řadí se do vývoje české krajinomalby. Jeho dílo je zastoupeno také v Národní galerii v Praze, konzultováno a ověřeno PhDr. Michaelem Zachařem

žák prof. J. Mařáka na AVU v Praze

ID: 83

Vyvolávací cena: 39.000 CZK (1.560 €)

Ukončení prvního podání: 27. 02. 2020 15:00

Aktuální cena: 39.000 CZK (1.560 €)