Alois Kalvoda (1875-1934)

V roce 1900 podnikl společně se sochařem Josefem Mařatkou cestu do Paříže a v následujícím roce navštívil Mnichov. Obě tyto cesty přispěly k zásadnímu zvratu v jeho umělecké tvorbě. Opustil náladovou krajinomalbu a jeho dílo se utvářelo pod vlivem secesního symbolismu a impresionismu. Kalvoda o umění také přednášel, psal recenze výstav, v letech 1909 – 1912 působil jako redaktor časopisu Dílo. Vzpomínky na léta studií na Akademii publikoval v knihách Přátelé výtvarníci (1929) a Vzpomínky (1932).

Zima

olej, plátno, kolem 1930, 35 x 45 cm, sign. LD Al. Kalvoda, rám, Alois Kalvoda byl absolventem Mařákovy krajinářské školy, ale už jako student se značně odlišoval od ostatních spolužáků. Nepřikláněl se k melancholickému pojetí zasněné krajiny jako jeho spolužáci. Zachycoval krajinu jasnějšími barvami než bylo zvykem, a také technicky se blížil volnými tahy štětce spíše impresionismu. Z motivů se soustředil na selské chalupy v krajině, sklizeň, lesní krajinu, atmosférické jevy, potoky a tůně. Inspirovaly ho prosté motivy české krajiny z oblasti Břeclavska či Strážnice, které ztvárňoval lehkým štětcem v zářivějším koloritu, konzultováno a ověřeno PhDr. Michaelem Zachařem

žák prof. J. E. Mařáka na AVU v Praze, člen JUV, SVU Mánes a SVUM

ID: 84

Vyvolávací cena: 39.000 CZK (1.560 €)

Ukončení prvního podání: 27. 02. 2020 15:00

Aktuální cena: 39.000 CZK (1.560 €)