Zdeněk Šputa (1916-2014)

Na opuštěné cestě

olej, plátno, 1936, 45 x 34 cm, sign. PD Šputa, rám, Jedna z raných prací tohoto autora, ve kterých se projevoval jeho výrazný talent. Malíř Zdeněk Šputa (23. 6. 1916–9. 6. 2014) vyrůstal v Ostravě, tam také studoval na gymnáziu a později na Obchodní akademii. S otcem se ale nepohodl a v roce 1938 odešel do Prahy, kde se konečně mohl věnovat malířství. Studoval umění u profesora Jakuba Obrovského, byl členem Čs. svazu výtvarných umělců, zakladatelem skupiny Horizont, členem Unie výtvarných umělců a výrazně se podílel na veřejném výtvarném dění. Pod nátlakem politického režimu, kterému se ale nepodařilo zničit jeho touhu malovat, přestal své obrazy vystavovat, avšak maloval skrytě dále. Otevřeně se věnoval hlavně designu a výtvarnému řešení výstav, byl například vedoucím výtvarníkem výstavy Man and His World v roce 1975 v Montrealu. Zabýval se převážně sochařskými pracemi a plastikami pro architekturu a návrhy vitráží, artprotisů a šperků. V Praze od roku 1958 Šputa neuspořádal výstavu dlouhých třicet let. Zato mohli jeho malby vidět návštěvníci galerií ve Frankfurtu nad Mohanem, v Athénách, Londýně nebo Stockholmu. Teprve roku 2008 dvaadevadesátiletý Zdeněk Šputa na pražské Novoměstské radnici znovu představil své obrazy, přičemž tuto pražskou výstavu prohlásil za poslední. Šputova díla se řadí mezi to nejlepší v českém designu 50.–70. let, přičemž jeho dílo bývá často zařazováno do uměleckého směru lyrické abstrakce. Šputovy obrazy se nacházejí ve veřejných i soukromých sbírkách nejenom v České republice, ale i v Německu, Švýcarsku, Anglii, Rakousku, Itálii, USA, Kanadě či Japonsku. Je rovněž zastoupen ve stálé expozici moderního a současného umění v Národní galerii v Praze. Na zadní straně popsáno autorem, konzultováno s PhDr. Mgr. Michaelem Zachařem

ID: 269987

Vyvolávací cena: 1.000 CZK (42 €)

DRAŽBA UKONČENA: 27. 02. 2023 18:16

Aktuální cena: 1.000 CZK (42 €)