Josef Pitter
(1881-1925)Předčasně zemřelý grafik a malíř patří mezi zakladatele bulharské grafické školy. Vnímavý kreslíř byl zprvu ovlivněn výtvarným pojetím grafika Vojtěcha Preissiga a spřízněnost jejich tvorby naznačuje i možnou spolupráci. Josef Pitter přijel v r. 1909 do Sofie na královské pozvání a po 12 let učil na zdejší grafické škole. Mimo jiné zde zavedl práci s dosud neznámou technikou akvatinty. Jeho tvorba zachycuje mizející staré město s dohasínajícími orientálními vlivy, venkovská stavení, ulice s trhy, tradičně oblečené ženy, trhovce. Po návratu do vlasti působil jako ředitel Neubertových grafických závodů. Zemřel na chřipku v roce 1925. Významná část jeho díla je zastoupena ve sbírce sofijské Národní galerie.
Josef Pitter
(1881-1925)
Venkovan na oslu
Položka č.: 94Vyvolávací cena: 2.500 CZK (105 €)
Ukončení prvního podání: 26. 02. 2026 15:00
litografie, 1914, 57 x 31 cm, sign. PD JosPitter, při okrajích lehce zašpiněný papír, Antikvariát Ostrovní
Aktuální cena: 2.500 CZK (105 €)
Josef Pitter
(1881-1925)
Stará zvonička kláštera ve Svoge
Položka č.: 95Vyvolávací cena: 2.500 CZK (105 €)
litografie, 1915, 30,5 x 23 cm, sign. PD Jos. Pitter, při okrajích pokrčený, potrhaný, zašpiněný papír, Antikvariát Ostrovní
Josef Pitter
(1881-1925)
Ulice v Jantra v Trnovu
Položka č.: 96Vyvolávací cena: 2.500 CZK (105 €)
litografie, 1912, 27 x 17,5 cm, LD značeno na kameni JP, při okrajích zašpiněný papír, drobné skvrny na papíře, Antikvariát Ostrovní
Josef Pitter
(1881-1925)
Bospor
Položka č.: 97Vyvolávací cena: 2.900 CZK (121 €)
litografie, 1914, 34 x 54 cm, PD značeno na kameni JP., při okrajích zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní
Aktuální cena: 2.900 CZK (121 €)
Josef Pitter
(1881-1925)
Ulice zlatníků v Sofii
Položka č.: 98Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)
měkký kryt, 1910, 24,9 x 26,5 cm, PD značeno v desce JP, lehce zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní
Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)
Josef Pitter
(1881-1925)
Hagia Sofia
Položka č.: 99Vyvolávací cena: 4.500 CZK (188 €)
lept, akvatinta, 1914, 33,8 x 39,8 cm, sign. PD Jos. Pitter 1914, na papíře drobné skvrny, pokrčený papír, Antikvariát Ostrovní
Aktuální cena: 4.500 CZK (188 €)
Josef Pitter
(1881-1925)
Zima v Praze
Položka č.: 100Vyvolávací cena: 3.200 CZK (134 €)
litografie, 36,7 x 47,5 cm, sign. PD JPitter, Antikvariát Ostrovní
Aktuální cena: 3.200 CZK (134 €)
Josef Pitter
(1881-1925)
Stařičký kostel sv. Vikola v Sofii
Položka č.: 101Vyvolávací cena: 6.500 CZK (271 €)
akvarel, papír, 1913, 23 x 38 cm, sign. PD Jos. Pitter 1913, Antikvariát Ostrovní
Aktuální cena: 6.500 CZK (271 €)