Josef Pitter

(1881-1925)

Předčasně zemřelý grafik a malíř patří mezi zakladatele bulharské grafické školy. Vnímavý kreslíř byl zprvu ovlivněn výtvarným pojetím grafika Vojtěcha Preissiga a spřízněnost jejich tvorby naznačuje i možnou spolupráci. Josef Pitter přijel v r. 1909 do Sofie na královské pozvání a po 12 let učil na zdejší grafické škole. Mimo jiné zde zavedl práci s dosud neznámou technikou akvatinty. Jeho tvorba zachycuje mizející staré město s dohasínajícími orientálními vlivy, venkovská stavení, ulice s trhy, tradičně oblečené ženy, trhovce. Po návratu do vlasti působil jako ředitel Neubertových grafických závodů. Zemřel na chřipku v roce 1925. Významná část jeho díla je zastoupena ve sbírce sofijské Národní galerie.

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Venkovan na oslu

    Položka č.: 94

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (105 €)

    Ukončení prvního podání: 26. 02. 2026 15:00

    litografie, 1914, 57 x 31 cm, sign. PD JosPitter, při okrajích lehce zašpiněný papír, Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 2.500 CZK (105 €)

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Stará zvonička kláštera ve Svoge

    Položka č.: 95

    litografie, 1915, 30,5 x 23 cm, sign. PD Jos. Pitter, při okrajích pokrčený, potrhaný, zašpiněný papír, Antikvariát Ostrovní

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Ulice v Jantra v Trnovu

    Položka č.: 96

    litografie, 1912, 27 x 17,5 cm, LD značeno na kameni JP, při okrajích zašpiněný papír, drobné skvrny na papíře, Antikvariát Ostrovní

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Bospor

    Položka č.: 97

    Vyvolávací cena: 2.900 CZK (121 €)

    litografie, 1914, 34 x 54 cm, PD značeno na kameni JP., při okrajích zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 2.900 CZK (121 €)

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Ulice zlatníků v Sofii

    Položka č.: 98

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)

    měkký kryt, 1910, 24,9 x 26,5 cm, PD značeno v desce JP, lehce zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Hagia Sofia

    Položka č.: 99

    Vyvolávací cena: 4.500 CZK (188 €)

    lept, akvatinta, 1914, 33,8 x 39,8 cm, sign. PD Jos. Pitter 1914, na papíře drobné skvrny, pokrčený papír, Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 4.500 CZK (188 €)

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Zima v Praze

    Položka č.: 100

    Vyvolávací cena: 3.200 CZK (134 €)

    litografie, 36,7 x 47,5 cm, sign. PD JPitter, Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 3.200 CZK (134 €)

  • Josef Pitter

    (1881-1925)

    Stařičký kostel sv. Vikola v Sofii

    Položka č.: 101

    Vyvolávací cena: 6.500 CZK (271 €)

    akvarel, papír, 1913, 23 x 38 cm, sign. PD Jos. Pitter 1913, Antikvariát Ostrovní

    Aktuální cena: 6.500 CZK (271 €)