Jiří Bernard

* 13. 4. 1946, Praha. Malíř, grafik, ilustrátor, umělecký kovář, karikaturista. Jiří Bernard se narodil v roce 1946 v Praze. Vyučil se uměleckým kovářem. Po krátkém intermezzu na strojní průmyslovce v Betlémské ulici v Praze se rozhodl definitivně věnovat výtvarnému umění na lidové akademii umění pod vedením profesora Koukolského. To se mu dařilo i během základní vojenské služby, kterou po 27 měsících s neposkvrněnými výložkami ve zdraví ukončil. V roce 1970 po přijímacích zkouškách na Akademii výtvarného umění v Praze se kvůli politické situaci v zemi rozhodl změnit trvalou adresu a výše uvedenou akademii absolvovat v ateliéru profesora Nagela v Německu, v Mnichově. Věnoval se převážně figurální malbě, ale při častých cestách po Evropě, hlavně po Itálii, vznikaly též krajiny v rozličných technikách - tempera, pastel, akvarel. V mnichovském grafickém Studiu Andor se Jiří Bernard zdokonalil v technice leptu. Vytvořil několik scénografií pro menší divadla v Mnichově a okolí. Po studiu ilustroval četné dětské knížky, většinou pro švýcarský Nord-Sued Verlag. Po účastech na nejvýznamnějších výstavách dětských ilustrátorů po celém světě obdržel prestižní ceny v oblasti dětské ilustrace a kresleného humoru. Na pozvání mexického ministerstva výchovy strávil dva měsíce na studijním pobytu ve Střední Americe. Ve vlastním domě, v bývalém statku 60 km od Mnichova, založil galerii a konečně tam založil i grafickou dílnu. Od listopadu roku 1989 stále častěji navštěvoval Čechy, publikoval ve všech známých časopisech a novinách své nově vznikající kreslené vtipy a pro vydavatelství Albatros ilustroval dětské knížky. Nakonec se rozhodl vrátit do vlasti, žít a tvořit v Praze. Při spolupráci s pantomimickým souborem Divadla Na zábradlí na turné po Japonsku vznikla pantomimická skupina Ladislava Fialky Bomiel, pro ni psal scénáře a vedl režii představení Bomiel TV. Turné skupiny po Německu a Finsku kombinoval s vlastními výstavami obrazů, grafik a kreseb. Stále maluje, ilustruje knížky, publikuje kreslený humor, kreslí dětské komiksy pro Čtyřlístek, obrázky do Mateřídoušky a svá velká i malá díla přibližuje lidem na nesčetných výstavách.

  • Jiří Bernard

    Ženský akt v předklonu

    Položka č.: 395

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (105 €)

    Plánované ukončení: 14. 06. 2024 10:17

    akvatinta, 1990, 24 x 23 cm, sign. PD Jiří Bernard 90, č. 3/55, Antikvariát Dlážděná, malíř, grafik, ilustrátor, umělecký kovář, karikaturista, vyučil se uměleckým kovářem, poté žák profesora Koukolského na lidové akademii umění, člen České unie karikaturistů

    Aktuální cena: 2.500 CZK (105 €)

  • Jiří Bernard

    Ležící ženský akt

    Položka č.: 396

    Plánované ukončení: 14. 06. 2024 10:18

    akvatinta, 1990, 25 x 29,5 cm, sign. PD Jiří Bernard 90, autorský tisk, Antikvariát Dlážděná, malíř, grafik, ilustrátor, umělecký kovář, karikaturista, vyučil se uměleckým kovářem, poté žák profesora Koukolského na lidové akademii umění, člen České unie karikaturistů