Alfons Mucha

(1860-1939)

malíř, kreslíř, grafik, dekoratér a portrétista, je jednou z nejvýznamějších osobností evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“. Představuje poslední pokus o stylovou jednotu všech uměleckých odvětví. Secese popřela a překonala historismus a eklekticismus uměleckých slohů 19. století a položila základy pro rozvoj moderního umění 20. století. Hlavní myšlenka secese je o novém spojení umění se životem. Poznamenala celý další vývoj moderní kultury od architektury po všechny oblasti užitého umění. Navrhl poštovní známky (Hradčany) a bankovky, nevyhýbal se žádné oblasti dekorativního umění. Navrhoval šperky, sklo, nábytek, interiéry, ilustroval knížky a časopisy. Je autorem výzdoby Primátorského sálu v Obecním domě.Za svého pařížského pobytu proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou. Je autorem monumentální „Slovanské epopeje“, která má 20 pláten a každé toto plátno má rozměry kolem 610 x 810 cm. Slovanská epopej je trvale vystavena na zámku Moravský Krumlov. Alfons Mucha maloval Slovanskou epopej 18 let života. Dne 1. září 1928 byla oficiálně odevzdána městu Praze, které věnoval i okno pro katedrálu sv. Víta v roce 1931.

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Otčenáš

    Položka č.: 85

    Vyvolávací cena: 6.000 CZK (215 €)

    Plánované ukončení: 17. 06. 2020 15:00

    kniha, 25 x 19 cm, podpis a věnování A. Muchy hudebnímu skladateli B. Voldánovi z r. 1930, kaligrafie a ilustrace A. Mucha, vyd. Unie, Praha, nedat., věnování B. Voldánovi od přítele z r. 1916, pův. clpl. nakl vazba, kart. pouzdro, výborný stav, Antikvariát Dlážděná, významná osobnost evropské kult…

    Aktuální cena: 6.000 CZK (215 €)

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Pohlednice

    Položka č.: 456

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (90 €)

    tisk, 8,6 x 4,6, PD značeno na kameni Mucha, lehce zašpiněný papír, Antikvariát Ostrovní, významná osobnost evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“, proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou v Paříži, autorem monumentální „Slo…

    Aktuální cena: 2.500 CZK (90 €)