Ota Janeček

(1919-1996)

žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného na FAPS ČVUT v Praze, prof. J. Nováka na UMPRUM tamtéž, člen SVU Mánes, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; je charakteristickým představitelm tzv. generace druhé světové války; svým dílem zasáhl do malby, plastiky, volné grafiky (dřevořez, linoryt, suchá jehla, litografie, měkký kryt, kombinovaná technika, barevná akvatinta, serigrafie), knižní ilustrace i do užité tvorby (známková tvorba, knižní tvorba aj.); zabýval se textilní tvorbou, plastikou, šperkem; základním inspiračním zdrojem mu byla příroda, rozhodující lyrický prožitek; počátkem čtyřicátých let reagoval na tvorbu A. Modiglianiho, od 1943 byl ovlivněn kubismem; počátkem padesátých let se objevuje v jeho díle téma Trav a Ptáků, poté také obrazové cykly Stromů a Zimních zahrad, následně téma Města; šedesátá léta jsou ve znamení nefigurativní tvorby, podobenství mikrosvěta v cyklech Organismy, v letech 1964 - 1966 dominující lidská postava v rozsáhlém cyklu Ecce homo; v sedmdesátých letech cyklus Terče, později cyklus Organismus v přírodě, Slunce a země, Zdroje života; v malířské tvorbě se objevuje od sedmdesátých let ikonografický symbol - vejce; velmi často vejce spočívá v měkké trávě; poslední období jeho tvorby je neustálým dialogem mezi člověkem a přírodou; účastnil se společných výstav v Burianově D 41, účastnil se zlínských salonů, jako host vystavoval s UB v Praze; 1945, 1946 a 1956 pobýval v Paříži; za pobytu španělských malířů pařížské školy v Československu byl v trvalém kontaktu se španělskými umělci; 1948 pracoval v dílně Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti, kde vytvořil řadu keramických děl a textilií; jeho kresby doprovázely sbírky veršů F. Halase, V. Nezvala, J. Seiferta, J. Hory i díla klasiků W. Shakespeara, O. Wilda, D. Diderota, G. Flauberta, Voltaira i J. Nerudy, B. Němcové a dalších; intenzivní ilustrátorská práce (ilustroval přes sto knížek) vyústila ve výzdobu Slabikáře; spolupracoval na filmech (Vlčí jáma, Probuzení, Romeo, Julie a tma atd.); autor řady československých známek; svými díly je zastoupen v NG Praha, Památníku národního písemnictví v Praze, UPM Praha, v Tatte Gallery Londýn, v Národní knihovně v Paříži, Mc Nay Institute v San Antonio v USA, v Galerii d'art v Antverpách, v Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts v Japonsku, v National Gallery of Wales, Cardiff, v krajských a oblastních galeriích u nás a v soukromých sbírkách po celém světě (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

SEZNAM AUTORŮ

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Žena v šátku

    Položka č.: 4

    Vyvolávací cena: 60.000 CZK (2.143 €)

    Plánované ukončení: 11. 06. 2020 18:03

    olej, plátno, 1943, 42 x 47,4 cm, sign. na zadní straně Janeček 43, rám, na zadní straně popsáno autorem, číslo katalogu 307, Olejomalbu se ženou v šátku malíř vytvořil rok po odchodu z Uměleckoprůmyslové školy. Umělcův výraz značí návrat k expresionismu, ve kterém tvořil v počátcích. Zvláštní zastř…

    Aktuální cena: 60.000 CZK (2.143 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 80 000 - 120 000 CZK

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Podzim

    Položka č.: 5

    Vyvolávací cena: 230.000 CZK (8.215 €)

    Plánované ukončení: 11. 06. 2020 18:04

    olej, plátno, 1974, 74 x 61 cm, sign. LD Ota Janeček 1974, rám, vzadu popsáno autorem, jeden z předních českých umělců tzv. generace druhé světové války. Studoval kresbu na ČvUt v Praze u O. Blažíčka, C. Boudy a k. Pokorného, kteří měli také později vliv na jeho dílo. Byl člen…

    Aktuální cena: 230.000 CZK (8.215 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 280 000 - 320 000 CZK

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Hlava

    Položka č.: 83

    Vyvolávací cena: 25.000 CZK (893 €)

    Plánované ukončení: 11. 06. 2020 19:19

    kvaš, papír, 1966, 19,2 x 29,2 cm, sign. DU Janeček 66, pasparta, číslo katalogu Oty Janečka 4580, zakoupeno na výstavě Oty Janečka v galerii Chodovská tvrz, vzadu razítko galerie Chodovská Tvrz. Ota Janeček je jedním z předních českých umělců tzv. generace druhé světové války. Studoval kresbu na ČV…

    Aktuální cena: 25.000 CZK (893 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 35 000 - 45 000 CZK

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Žena

    Položka č.: 727

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (65 €)

    Plánované ukončení: 18. 06. 2020 10:53

    kniha, 23,5 x 27,5 cm, 1x přiložená sign. serigrafie O. Janeček, vyd. Odeon, Praha, 1971, v knize 70x reprodukce autora, pův. pevná clpl. vazba s obálkou, obálka mírně zašpiněna, velmi dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.800 CZK (65 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    J. Hořec: Listy Anežce České

    Položka č.: 164

    Vyvolávací cena: 400 CZK (15 €)

    Plánované ukončení: 17. 06. 2020 15:00

    bibliofilie, sign. linoryt O. Janeček, vyd. SČB, Praha, 1990, ex. 239/250 s podpisem autora a M. Dyrynka (úprava) v tiráži, ed. Pulpilla, sv. 4, ruční velkolosínský chamois papír, rozměr brožury: 13,6x8,8 cm, volné listy v obálce, velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. O. Blažíčka, C. B…

    Aktuální cena: 400 CZK (15 €)

    Poslední dražitel: ID1**5 Historie příhozu

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Sedící dívka

    Položka č.: 198598

    Vyvolávací cena: 2.900 CZK (104 €)

    Plánované ukončení: 30. 06. 2020 14:19

    litografie, 31 x 22 cm, sign. PD Ota Janeček, rám, č. 58/60, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 2.900 CZK (104 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook