František Tichý

(1896-1961)

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění; malíř, kreslíř, grafik, illustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog; 1929 - 1935 žil ve Francii, kde umělecky dozrál; pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl ovlivněn na celý život, v malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence; poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři; další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst, maloval imaginativní portréty, zátiší; věnoval se ilustraci, kresbě a typografii, kresby uveřejňoval časopisecky; příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu; zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií; přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století; profesor VŠUP v Praze (1945 - 1951); v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem; zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, GMU v Roudnici nad Labem, GVU v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, MU v Olomouci, OG v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, GBR v Lounech aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

SEZNAM AUTORŮ

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Fratellini

    Položka č.: 10

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (429 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 05. 2020 15:00

    litografie, 1937, 20,5 x 28,9 cm, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 12.000 CZK (429 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 20 000 - 25 000 CZK

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Kočky

    Položka č.: 18

    Vyvolávací cena: 28.000 CZK (1.000 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 05. 2020 15:00

    lavírovaná kresba tuší, papír, 1933, 14 x 18 cm, sign. LD Tichý 33, rám, vzadu ručně napsáno potvrzení autentičnosti od Dr. F. Dvořáka z roku 1998, dílo mimořádného umělce, jehož práce je respektovaným celkem v dimenzi grafiky, kresby i malby. Tichý vystudoval Akademii výtvarných umění v ateliéru J.…

    Aktuální cena: 28.000 CZK (1.000 €)

    Poslední dražitel: ID6**3 Historie příhozu

    Odhadní cena: 40 000 - 60 000 CZK

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Eros

    Položka č.: 141

    Vyvolávací cena: 4.500 CZK (161 €)

    Ukončení prvního podání: 28. 05. 2020 15:00

    suchá jehla, 1942, 24,1 x 18 cm, sign. LD Tichý 43, rám, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění

    Aktuální cena: 4.500 CZK (161 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 10 000 - 15 000 CZK

Facebook